Większość RPP podtrzymała w III ocenę, że nie można wykluczyć podwyższenia stóp w kolejnych
22.03. Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej na marcowym posiedzeniu była zgodna, aby wobec podwyższonej niepewności co do sytuacji gospodarczej na świecie i w Polsce utrzymać...
22.03.2012 | aktual.: 22.03.2012 14:38
22.03. Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej na marcowym posiedzeniu była zgodna, aby wobec podwyższonej niepewności co do sytuacji gospodarczej na świecie i w Polsce utrzymać stopy proc. na niezmienionym poziomie. Jednocześnie większość członków Rady podtrzymała ocenę, że nie można wykluczyć ich podwyższenia w kolejnych miesiącach - wynika z opisu dyskusji RPP na posiedzeniu decyzyjnym w dniu 7 marca 2012 roku.
"Odnosząc się do decyzji o wysokości stóp procentowych NBP, członkowie Rady byli zgodni, że - wobec podwyższonej niepewności co do sytuacji gospodarczej na świecie i w Polsce - uzasadnione jest ich utrzymanie na niezmienionym poziomie na bieżącym posiedzeniu" - napisano w dokumencie.
"W odniesieniu do przyszłych decyzji, większość członków Rady podtrzymała ocenę, że nie można wykluczyć ich podwyższenia w kolejnych miesiącach" - dodano.
Rada pozostawiła w marcu podstawowe stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna 4,50 proc., stopa lombardowa 6,00 proc., stopa depozytowa 3,00 proc., stopa redyskonta weksli 4,75 proc.
Z dokumentu wynika, że na marcowym posiedzeniu część członków Rady wskazywała, że stopy procentowe są obecnie na relatywnie niskim poziomie, biorąc pod uwagę sytuację makroekonomiczną w Polsce, nawet uwzględniając możliwość obniżenia się naturalnej stopy procentowej w wyniku światowego kryzysu finansowego.
"Członkowie ci oceniali przy tym, że wysoka dynamika agregatów pieniężnych świadczy raczej o niewielkiej skali obniżenia się naturalnej stopy procentowej w Polsce. Zdaniem tych członków Rady niskie stopy procentowe rodzą ryzyko zwiększenia nieefektywności w gospodarce" - napisano.
"Inni członkowie Rady wskazywali jednak, że w kontekście wzrostu ekspansji monetarnej za granicą utrzymanie stóp NBP na niezmienionym poziomie, któremu dodatkowo towarzyszył w październiku ub.r. wzrost stopy WIBOR 3M, a na początku br. aprecjacja złotego, oznacza relatywne zacieśnienie warunków monetarnych w Polsce" - dodano.
Część członków Rady argumentowała także, że utrzymanie stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie, w przypadku gdyby oczekiwane spowolnienie gospodarcze w Polsce okazało się znacząco mniejsze niż wcześniej oceniano, a tym samym perspektywy powrotu inflacji do celu nie uległy poprawie, mogłoby doprowadzić do utrwalenia się podwyższonych oczekiwań inflacyjnych i inflacji.
"Równocześnie, zdaniem niektórych członków Rady, ewentualne podwyższenie stóp procentowych NBP w najbliższych miesiącach - w sytuacji oczekiwanego osłabienia wzrostu gospodarczego za granicą i w Polsce - rodzi ryzyko, że zacieśnienie polityki pieniężnej doprowadzi do nadmiernego wyhamowania popytu w polskiej gospodarce" - napisano.
"W ocenie części członków Rady podwyższenie stóp procentowych NBP powinno nastąpić, gdyby rozpoczęty proces obniżania się inflacji następował zbyt wolno. Zdaniem tych członków Rady ewentualna decyzja o podwyżce stóp procentowych NBP powinna zatem zależeć od tempa obniżania się inflacji w kolejnych miesiącach oraz sygnałów napływających ze sfery realnej polskiej gospodarki" - dodano.
"Z kolei, zdaniem niektórych członków Rady, uwzględniając wyniki marcowej projekcji NBP oraz bilans ryzyk tej projekcji, w połowie 2013 r. inflacja może zbliżyć się do celu, a w 2014 r. ukształtować wyraźnie poniżej celu, przez co podwyżki stóp procentowych NBP mogą nie być uzasadnione" - czytamy w minutes.(PAP)
jba/ ana/