Większość RPP w XII uważała, że w kolejnych kwartałach inflacja istotnie się obniży - minutes
20.12. Warszawa (PAP) - Zdaniem większości członków Rady Polityki Pieniężnej w kolejnych kwartałach inflacja istotnie się obniży - wynika z opisu dyskusji RPP na posiedzeniu...
20.12.2012 | aktual.: 20.12.2012 14:38
20.12. Warszawa (PAP) - Zdaniem większości członków Rady Polityki Pieniężnej w kolejnych kwartałach inflacja istotnie się obniży - wynika z opisu dyskusji RPP na posiedzeniu decyzyjnym 5 XII. Część członków Rady była jednak zdania, że ze względu na uporczywość czynników dotychczas podwyższających inflację nie obniży się ona istotnie.
"Odnosząc się do procesów inflacyjnych w gospodarce, członkowie Rady zwracali uwagę, że w ostatnim okresie obniżyła się zarówno inflacja CPI, jak i inflacja bazowa. Podkreślano, że nastąpił spadek oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych. Równocześnie większość członków Rady uważała, że w kolejnych kwartałach inflacja istotnie się obniży" - napisano w minutes.
"Według członków Rady spadek inflacji będzie wynikał zarówno z czynników podażowych, w tym z obniżek cen gazu ziemnego od stycznia 2013 r., jak i z pogłębiania się luki popytowej i braku presji płacowej w gospodarce. Jednocześnie część członków Rady zwracała uwagę na niepewność związaną z kształtowaniem się inflacji w przyszłości. Niepewność ta wynika w szczególności z kształtowania się kursu złotego, na który wpływają zmienne nastroje inwestorów. Czynniki te mogą prowadzić do zmian w kierunkach przepływu kapitału oraz wzrostu zmienności kursu złotego" - dodano.
"Równocześnie, niektórzy członkowie Rady wskazywali na ryzyko związane z silnie ekspansywną polityką pieniężną głównych banków centralnych, która w przyszłości może prowadzić do znacznego wzrostu inflacji w gospodarce światowej" - napisano w dokumencie.
W minutes zaznaczono, że część członków Rady była jednak zdania, że ze względu na uporczywość czynników dotychczas podwyższających inflację nie obniży się ona istotnie w najbliższych latach.
"W tym kontekście część członków Rady wskazywała, że oczekiwany w kolejnych kwartałach spadek inflacji będzie miał charakter podażowy, a tym samym nie wpłynie znacząco na presję płacową i inflacyjną w gospodarce. Członkowie ci wskazywali także na możliwe przyspieszenie wzrostu gospodarczego w II połowie 2013 r., które może doprowadzić do pewnego wzrostu presji inflacyjnej" - napisano.(PAP)
jba/ ana/