Wiele sklepów może utracić koncesję na alkohol. Popularne sieci drżą

Być może niedługo wiele sklepów w stolicy nie otrzyma ponownej koncesji na sprzedaż alkoholu. Ma to związek z ostatnimi działaniami Rady Miasta Warszawy, która chce ograniczenia powszechności spożycia. Popularne sieci twierdzą, że może to przynieść więcej realnych strat niż korzyści.

Wiele sklepów może utracić koncesję na alkohol. Popularne sieci drżą
Źródło zdjęć: © East News | Reporter

Warszawskie sieci sklepów spożywczych Top Market i Minuta8, do których należy ok. 100 sklepów w stolicy, są niezadowolone z projektu rady miasta stołecznego. Radni chcą wprowadzić nowe zasady i limity udzielania zezwoleń na sprzedaż alkoholu – czytamy na portalu wiadomoscihandlowe.pl.

Przedstawicielom branży nie podoba się to, że proponowane zmiany mają zostać wdrożone w czasie wakacji, gdy wielu przedsiębiorców jest nieobecnych. Eksperci uważają, że projekt nie ograniczy spożycia alkoholu.

- Odnosimy wrażenie, że tego typu ograniczenia winny być poddane konsultacjom społecznym i branżowym. Nasze obawy rodzi sposób przeprowadzenia zmian i możliwość wprowadzenia limitów ostatecznej liczby wydawanych koncesji, co mogłoby doprowadzić do utrudnienia prowadzenia działalności przez wielu handlowców w stolicy. Z podobną praktyką działań Rady Miasta mieliśmy do czynienia przed dwoma laty - mówi Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów, skupiającej sklepy Top Market i Minuta8 w całej Polsce dla portalu www.wiadomoscihandlowe.pl.

Zobacz też: Dorywcze zajęcie za lepsze pieniądze czy staż w konkretnej firmie. Jaka praca dla studenta

Zdaniem przedsiębiorców działania radnych doprowadzą do straty koncesji przez wiele sklepów, co w konsekwencji przyniesie straty dla miasta. Jak podkreśla portal, widoczny będzie „brak opłat za czynsze lokalowe czy brak podatków od podmiotów działających w tej branży (sklepy osiedlowe)”.

Zasady przyznawania koncesji na sprzedaż alkoholu zmieniono także np. w Łodzi, czy w Radomiu. Łódzcy radni orzekli, że co najmniej 50 metrów ma dzielić punkty sprzedaży alkoholu od obiektów chronionych takich jak przedszkola, szkoły, kościoły, kąpieliska, czy noclegownie dla bezdomnych. Przez nowe przepisy z miasta może zniknąć kiladziesiąt sklepów. Natomiast w Radomiu ta odległość będzie wynosić teraz 150 metrów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (20)