Wielki sukces gazowy Polski!

W końcu sukces! Petrolinvest dokopał się do gazu w Kazachstanie. W reakcji na tę informację ceny akcji spółki wystrzeliły w środę na giełdzie w górę o ponad 12 proc.

Wielki sukces gazowy Polski!
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Za jedną akcję spółki należało zapłacić w środę nawet 6,50 zł. Jeszcze dzień wcześniej cena oscylowała wokół poziomu 5,25 zł.

Petrolinvest poinformował wieczorem 23 sierpnia, iż kończone są prace mające na celu przywrócenie równowagi ciśnień i ustabilizowanie odwiertu Shyrak-1 po wystąpieniu silnego i stałego dopływu gazu ziemnego z kondensatem.

Zdaniem Michała Myśliwca, głównego geologa Petrolinvestu, silny dopływ do odwiertu gazu z kondensatem, który miał miejsce w końcowej fazie prac wiertniczych potwierdza odkrycie złoża gazowo-kondensatowego.

- To bardzo duża miąższość warstw nasyconych węglowodorami i niezwykle wysokie, wręcz niespotykane w basenie północno-kaspijskim ciśnienie złożowe. Na podstawie pomiarów geofizycznych przypuszczaliśmy, że warstwy podsolne są bardzo silnie szczelinowate i przepuszczalne. Przypływ gazu o wyjątkowej sile to potwierdza - twierdzi Myśliwiec.
Podkreślił, iż prognozy co do wydajności odwiertu i złoża są optymistyczne.

Kondensat to, podobnie jak ropa naftowa, ciekła forma występowania węglowodorów i chociaż różni się od ropy naftowej składem chemicznym i tym, że w złożu występuje w postaci gazowej, to w większości statystyk jego wydobycie jest podawane łącznie z ropą. Cena kondensatu jest również zazwyczaj wyższa od ceny ropy naftowej.

Jednocześnie spółka poinformowała, że kupiła 20 proc. udziałów w Silurian Hallwood Ltd. oraz 30 proc. udziałów w Silurian Sp. z o.o. i po transakcji będzie kontrolowała 49 proc. udziałów w Silurian Hallwood oraz 90 proc. udziałów w Silurianie.

Zwiększenie zaangażowania w Silurian Hallwood oraz Silurianie ma związek z realizowanymi przez te podmioty strategiami rozwoju, a w szczególności ich planowanym wprowadzeniem na giełdę.

Silurian Hallwood prowadzi działalność w zakresie usług serwisowych obejmujących m.in. usługi wiertnicze oraz szczelinowania hydraulicznego. Będzie także prowadzić prace poszukiwawczo-eksploatacyjne gazu łupkowego na czterech posiadanych w Polsce koncesjach.

Spółka Silurian posiada obecnie pięć koncesji na poszukiwanie węglowodorów w Polsce o łącznej powierzchni 4.082,10 km2.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)