Trwa ładowanie...
d3ap3jv
03-10-2015 11:10

Wielkopolskie/Fabryka mebli w Wągrowcu zmniejszyła liczbę bezrobotnych

Znaczący spadek liczby osób bezrobotnych na lokalnym rynku pracy to efekt uruchomienia nowej, zatrudniającej ponad tysiąc osób, fabryki mebli w Wągrowcu (Wielkopolskie). Należący do spółki Polinova Polska zakład nadal szuka pracowników.

Share
d3ap3jv

Uruchomiona oficjalnie z początkiem października fabryka docelowo zatrudni 1,2 tys. osób. Według przedstawicieli Polinova Polska jest to jeden z największych i najnowocześniejszych zakładów produkujących meble w Europie. Rozruch fabryki nastąpił w sierpniu. Obecnie przy produkcji mebli już pracuje ponad tysiąc osób.

"Zależy mi na tym, by pracę w tym zakładzie znalazły przede wszystkim osoby z Wągrowca i z powiatu wągrowieckiego. Chętne osoby, które dotąd nie pracowały przy produkcji mebli mogą u nas liczyć na specjalistyczne przeszkolenie" - powiedział PAP prezes spółki Polinova Polska Tomasz Hemmerling.

Dotychczas funkcjonująca w Wągrowcu fabryka zatrudniała ok. 600 osób. Nowy zakład wytwarzać będzie docelowo ok 2,5 tys. zestawów mebli tygodniowo. Na razie nie wiadomo, kiedy osiągnięta zostanie docelowa liczba zatrudnionych w nowym zakładzie osób i zakładana docelowa produkcja.

Prezes spółki przyznał, że w dość krótkim czasie na lokalnym rynku pracy pozyskano ponad pół tysiąca nowych pracowników. Jak stwierdził, ci bezrobotni z Wągrowca i okolic, którzy rzeczywiście chcieli podjąć pracę, już się zgłosili i znaleźli zatrudnienie.

d3ap3jv

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wągrowcu Beata Korpowska poinformowała PAP, że w sierpniu 2014 roku stopa bezrobocia w powiecie przekraczała 16 proc., w tym roku było to już nieco ponad 11 proc. W tym czasie pracę znalazło 1,5 tys. osób.

"Nie wszystkie one trafiły do fabryki Polinova, ale uruchomienie nowego zakładu w dużej mierze przyczyniło się do takiego stanu rzeczy. Choć Polinova jest największym pracodawcą, jesteśmy zagłębiem meblarsko-tapicerskim; jest tu wiele mniejszych zakładów pracy działających w tej branży" - powiedziała PAP Korpowska.

Jak dodała, liczba bezrobotnych w powiecie w stosunkowo krótkim czasie zmniejszyła się z ponad 4 tys. do 2,5 tys.

"Z informacji jakie mamy z nowej fabryki wynika, że wciąż szuka ona ludzi do produkcji mebli. Sytuacja, gdy na tak małym rynku pracy są wolne miejsca pracy jest dość niezwykła. Z drugiej strony nie każda osoba bezrobotna chce lub nadaje się do takiej roboty: trzeba mieć do niej odpowiednie predyspozycje manualne. Na pewno najlepiej byłoby gdyby zgłaszali się fachowcy: tapicerzy, szwaczki, krojczy, ale firma deklaruje przyuczenie każdej zainteresowanej osoby" - dodała.

Budowa nowej fabryki Polinova Polska była największą od lat inwestycją w Wągrowcu. Koszt budowy zakładu z dwiema halami produkcyjnymi o łącznej powierzchni 52 tys. m kw. wyniósł ok. 130 mln zł.

d3ap3jv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ap3jv
d3ap3jv