Trwa ładowanie...
dto1nz5

Wielkopolskie/Otwarto gazociąg Gustorzyn-Odolanów

Gazociąg relacji Gustorzyn-Odolanów o średnicy 700 mm i długości 168 km uruchomił oficjalnie w środę w Odolanowie wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Jak podkreślił, nowa inwestycja znacząco zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Share
dto1nz5

W ciągu ostatnich sześciu lat operator gazociągów przesyłowych Gaz-System S.A. wybudował na terenie Polski ponad 1,2 tys. kilometrów nowych gazociągów, dwie tłocznie gazu oraz 41 stacji gazowych. Cały program inwestycyjny wart był ponad 3,8 mld złotych, z czego ok. 1,2 mld złotych stanowiło dofinansowanie ze środków UE. Otwarty w środę gazociąg relacji Gustorzyn-Odolanów przebiega przez 17 gmin województwa wielkopolskiego i trzy gminy woj. kujawsko-pomorskiego. Wartość wydatków związanych z realizacją tej inwestycji wynosiła ok. 511 mln złotych z czego ok. 194 mln złotych stanowiło dofinansowanie unijne.

Jak podkreślił w trakcie uroczystości Piechociński, wybudowana infrastruktura wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne kraju, elastyczność przesyłu gazu i otwiera nowe możliwości rozwoju rynku gazu.

"Ten rok zamyka okres wyciągania wniosków z kryzysu gazowego z 2009 roku w relacjach Rosja - Ukraina. Wtedy podjęliśmy kilka bardzo znaczących decyzji, dziś zbieramy plony. Jesteśmy jedynym w Europie Środkowo-Wschodniej krajem, który może z całą satysfakcją i dumą powiedzieć: jesteśmy bezpieczni" - powiedział. "W naszym zużyciu 16,5 mld m sześc. gazu, jedna trzecia to wydobycie krajowe. To też ponad 2,7 mld m sześc. w magazynach - przy rekordowym napełnieniu. Nigdy dotąd nie mieliśmy takiej zdolności magazynowej i takiego nasycenia tych magazynów. Wkrótce gotowy będzie gazoport, spodziewamy się, że pełną parą terminal ruszy w przyszłym roku. Kolejne gazociągi, które będziemy budować w perspektywie najbliższych 5-6 lat będą domknięciem powiązań międzynarodowych" - dodał. Minister podkreślił, że możliwy dzięki przeprowadzonym inwestycjom mechanizm przesyłu gazu w obu kierunkach sprzyja "mądrej, racjonalnej polityce handlowej i tworzy nową przestrzeń do negocjacji nowych kontraktów z naszymi partnerami"

dto1nz5

"Na tę chwilę, w chwili zagrożeń dostaw gazu z kierunku wschodniego, 90 proc. gazu jesteśmy w stanie zapewnić z kierunku zachodniego. Na koniec tego roku będziemy mieli 100 proc. Oczywiście nie rezygnujemy z gazu rosyjskiego, ale to wzmacnia nas handlowo" - powiedział Piechociński.

Prezes Gaz-Systemu Jan Chadam zauważył, że nowa instalacja łączy ważny punkt odbioru gazu do polskiego systemu z gazociągu jamalskiego w Gustorzynie z węzłem w Odolanowie, który umożliwia m.in. przesył gazu do magazynów.

"Przez Odolanów będzie przebiegał także gazociąg Lwówek - Odolanów, który pozwoli przesyłać gaz pochodzący m.in. z terminalu LNG w Świnoujściu. W tej chwili wybudowany został odcinek ze Szczecina do Lwówka. W przyszłym roku ruszy dalsza budowa. W przyszłości z Odolanowa ruszy budowa gazociągów w ramach korytarza północ - południe, w kierunku granicy czeskiej, słowackiej i ukraińskiej" - powiedział.

W latach 2016 - 2025 Gaz-System zamierza wybudować ok. 2,2 tys. km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Planowane jest też uruchomienie połączenia gazowego z Litwą. W trakcie budowy gazociągu Gustorzyn-Odolanów doszło do tragicznego pożaru: 14 listopada 2013 r., w miejscu budowy awarii uległ liczący blisko 40 lat gazociąg. Zginęli dwaj pracownicy firmy wykonującej roboty budowlane. Poszkodowanych zostało 14 osób. W wyniku zdarzenia kilkanaście budynków uległo zniszczeniu, część trzeba było rozebrać. Trwa śledztwo mające wyjaśnić przyczyny katastrofy. Całkowite wsparcie, udzielone poszkodowanym przez operatora gazociągu, spółkę Gaz-System, oraz w ramach ubezpieczenia wyniosło łącznie ok. 13 mln zł. W poniedziałek wicepremier Piechociński oficjalnie uruchomił przebiegający przez Mazowsze i województwo kujawsko-pomorskie gazociąg relacji Rembelszczyzna - Gustorzyn o długości 176 km.

dto1nz5

Podziel się opinią

Share
dto1nz5
dto1nz5