Trwa ładowanie...
d24c6ke
23-10-2014 16:05

Wielkopolskie/ Tereny inwestycyjne Gniezna mają wejść w skład SSE

Prawie 12 ha gruntów przeznaczonych pod inwestycje w Gnieźnie ma wejść w skład Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Miasto otrzymało już oferty od trzech inwestorów zainteresowanych budową zakładów, które mają dać pracę kilkuset osobom.

d24c6ke
d24c6ke

Jak powiedział PAP prezydent Gniezna Jacek Kowalski, miasto otrzymało już pisemne deklaracje od inwestorów. "Dwóch pochodzi z Polski, a jeden z Ameryki. Jest realna szansa na kilkaset nowych miejsc pracy" - dodał prezydent.

Andrzej Kail z Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSSE) przekazał PAP, że wniosek o utworzenie podstrefy został przekazany do ministerstwa gospodarki. Według niego teren w Gnieźnie nie będzie "leżakował". "Są pierwsi poważni inwestorzy" - potwierdził Kail.

Gnieźnieńska podstrefa może powstać w pierwszej połowie przyszłego roku.

Na koniec sierpnia br. w Gnieźnie bez pracy było ok. 3,5 tys. osób, a stopa bezrobocia w powiecie gnieźnieńskim wynosiła 13,5 proc. i była wyższa o 5,4 proc. od średniej dla województwa.

d24c6ke

Prezydent Kowalski w rozmowie z PAP podkreślił, że w Gnieźnie zostało tylko 50 ha wolnych gruntów pod inwestycje.

W pierwszym półroczu tego roku zezwolenia w wielkopolskich podstrefach KSSSE otrzymało pięć firm, które utworzą co najmniej 473 nowe miejsca pracy. Wśród tych spółek są m.in. Amica Wronki, Phoenix Contact i Polinova Polska.

Firmy działające na terenie Wielkopolski w podstrefach KSSSE utworzyły w sumie 3,4 tys. miejsc pracy. Strefa w województwie liczy łącznie ponad 302 ha, z czego 148,6 ha czeka na inwestorów. Ostatnie poszerzenie KSSSE w regionie miało miejsce w marcu br.: podstrefy powstały w Wągrowcu i Śmiglu.

Działalność na terenach specjalnych stref ekonomicznych to preferencyjne warunki dla podmiotów, w tym m.in. przygotowane pod inwestycje, uzbrojone tereny oraz możliwość uzyskania ulg podatkowych. Zgodnie z obowiązującymi wcześniej przepisami strefy miały funkcjonować do końca 2020 r. W 2013 r. rząd podjął decyzję, że inwestorzy będą mogli korzystać ze stref do 2026 r.

W połowie lipca kancelaria premiera podała, iż w pierwszym półroczu tego roku 14 specjalnych stref ekonomicznych utworzonych na terenie kraju udzieliło w sumie 438 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. Jednocześnie otrzymujące zezwolenia podmioty zadeklarowały łącznie ponad 21 mld zł nakładów inwestycyjnych oraz utworzenie blisko 20,5 tys. nowych miejsc pracy.

d24c6ke
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24c6ke