Trwa ładowanie...

Wiemy, kto pierwszy skorzysta z polskiej Enigmy

Banki, firmy telekomunikacyjne, transportowe i wiele innych wkrótce będą mogły w lepszy sposób chronić swoje tajne dane.

Share
Wiemy, kto pierwszy skorzysta z polskiej Enigmy
Źródło: Jupiterimages
d7w7f7j

Posłuży im do tego stworzona w Polsce nowa maszyna szyfrująca roboczo nazwana "narodowym szyfrantem". Instytucje i służby już są zainteresowane jej zakupem.

Grupa naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej opracowała prototyp urządzenia szyfrującego na miarę XXI wieku. Zdaniem kierującego projektem prof. Jerzego Gawineckiego, maszyna pozwala na skuteczne szyfrowanie danych przesyłanych poprzez sieci teleinformatyczne. Naukowcy dają również gwarancję skuteczności maszyny szyfrującej. Zapewniają, że specjalistycznego kodu nie są w stanie złamać wszystkie komputery świata, nawet gdyby robiły to miliony lat.

Ze względów bezpieczeństwa tajne są dane na temat systemu kodowania wykorzystanego w polskiej Enigmie. Wiadomo jedynie, że w maszynie wykorzystano nowatorskie rozwiązanie z zakresu kryptografii krzywych eliptycznych.

W tworzeniu urządzenia wzięła udział również firma Wasko SA, której pracownicy specjalnie na potrzeby opracowywanego projektu zostanie skontrolowani przez Wojskową Służbę Kontrwywiadu. Pieniądze na projekt pochodzą z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - informuje "Rzeczpospolita".

d7w7f7j

Podziel się opinią

Share
d7w7f7j
d7w7f7j