Trwa ładowanie...
d3yt9sv

Willem Einthoven w Google Doodle. Czym zasłynął holenderski fizjolog?

Willem Einthoven był holenderskim fizjologiem i histologiem oraz laureatem Nagrody Nobla. We wtorek 21 maja br. Google Doodle "świętuje" 159. rocznicę jego urodzin.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Willem Einthoven bohaterem Google Doodle
Willem Einthoven bohaterem Google Doodle (Twitter, Fot: @newscientist)
d3yt9sv

Willem Einthoven. Laureat Nagrody Nobla w 1924 roku

Willem Einthoven urodził się w Holenderskich Indiach Wschodnich 21 maja 1860 r., zmarł 29 września 1927 r. w Lejdzie. Był holenderskim fizjologiem oraz histologiem, laureatem Nagrody Nobla w 1924 roku.

Willem Einthoven od 1886 roku pracował na Uniwersytecie w Lejdzie, m.in. jako profesor. Został wybrany do londyńskiego Royal Society.

d3yt9sv

Holender opracował m.in. teorię pola elektrycznego serca oraz ogólne prawo projekcji prądów czynnościowych serca na powierzchnię ciała. W 1903 r. skonstruował także galwanometr strunowy, tzw. galwanometr Einthovena.

Zobacz: Strajk Google, Facebooka? "Konsumenci nie lubią szantażu"

Einthoven stworzył również podstawy elektrokardiografii (EKG) - zabiegu diagnostycznego wykorzystywanego w medycynie przede wszystkim w celu rozpoznawania chorób serca.

d3yt9sv

Za odkrycie mechanizmu rejestracji elektrokardiogramu otrzymał w 1924 roku Nagrodę Nobla. Naukowiec zajmował się również zjawiskami elektrycznymi układu nerwowego.

Czytaj też: Pierwsze zdjęcie czarnej dziury bohaterem Google Doodle. Przełomowe dokonanie

Willem Einthoven bohaterem Google Doodle

Google Doodle jest specjalną, tymczasową zmianą logo na stronie głównej jednej z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie. 21 maja 2019 r. pojawił się w niej Willem Einthoven, by upamiętnić rocznicę jego urodzin.

d3yt9sv

Zmiana loga Google ma na celu m.in. uczczenie wydarzeń, świąt oraz osiągnięć znanych naukowców, pionierów oraz artystów.

Pierwsze Google Doodle w Polsce pojawiło się 15 lutego 2007 roku. Dwie litery "o" w logo zostały zamienione na pączki z okazji tłustego czwartku. Doodle upamiętniały także m.in. urodziny Zofii Nałkowskiej, Juliusza Słowackiego oraz "Solidarność".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3yt9sv

Podziel się opinią

Share
d3yt9sv
d3yt9sv