Trwa ładowanie...

Willem Einthoven w Google Doodle. Czym zasłynął holenderski fizjolog?

Willem Einthoven był holenderskim fizjologiem i histologiem oraz laureatem Nagrody Nobla. We wtorek 21 maja br. Google Doodle "świętuje" 159. rocznicę jego urodzin.

Share
Willem Einthoven w Google Doodle. Czym zasłynął holenderski fizjolog?
Źródło: Twitter, Fot: @newscientist
d1sjb9z

Willem Einthoven. Laureat Nagrody Nobla w 1924 roku

Willem Einthoven urodził się w Holenderskich Indiach Wschodnich 21 maja 1860 r., zmarł 29 września 1927 r. w Lejdzie. Był holenderskim fizjologiem oraz histologiem, laureatem Nagrody Nobla w 1924 roku.

Willem Einthoven od 1886 roku pracował na Uniwersytecie w Lejdzie, m.in. jako profesor. Został wybrany do londyńskiego Royal Society.

d1sjb9z

Holender opracował m.in. teorię pola elektrycznego serca oraz ogólne prawo projekcji prądów czynnościowych serca na powierzchnię ciała. W 1903 r. skonstruował także galwanometr strunowy, tzw. galwanometr Einthovena.

Zobacz: Strajk Google, Facebooka? "Konsumenci nie lubią szantażu"

Einthoven stworzył również podstawy elektrokardiografii (EKG) - zabiegu diagnostycznego wykorzystywanego w medycynie przede wszystkim w celu rozpoznawania chorób serca.

Za odkrycie mechanizmu rejestracji elektrokardiogramu otrzymał w 1924 roku Nagrodę Nobla. Naukowiec zajmował się również zjawiskami elektrycznymi układu nerwowego.

d1sjb9z

Willem Einthoven bohaterem Google Doodle

Google Doodle jest specjalną, tymczasową zmianą logo na stronie głównej jednej z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie. 21 maja 2019 r. pojawił się w niej Willem Einthoven, by upamiętnić rocznicę jego urodzin.

Zmiana loga Google ma na celu m.in. uczczenie wydarzeń, świąt oraz osiągnięć znanych naukowców, pionierów oraz artystów.

Pierwsze Google Doodle w Polsce pojawiło się 15 lutego 2007 roku. Dwie litery "o" w logo zostały zamienione na pączki z okazji tłustego czwartku. Doodle upamiętniały także m.in. urodziny Zofii Nałkowskiej, Juliusza Słowackiego oraz "Solidarność".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1sjb9z

Podziel się opinią

Share
d1sjb9z
d1sjb9z