Trwa ładowanie...

Pierwsze zdjęcie czarnej dziury bohaterem Google Doodle. Przełomowe dokonanie

Pierwsze zdjęcie czarnej dziury, a właściwie jej cienia, zaprezentowali astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego. W czwartek wydarzenie to upamiętniło Google Doodle.

Pierwsze zdjęcie czarnej dziury bohaterem Google Doodle. Przełomowe dokonanieŹródło: Materiały prasowe
dbi5118
dbi5118

Pierwsze zdjęcie czarnej dziury. Przełom w historii astronomii

Pierwsze zdjęcie czarnej dziury zostało zaprezentowane w środę (10 kwietnia) na konferencjach prasowych w Brukseli, Santiago, Szanghaju, Tokio, Tajpej i Waszyngtonie. Tego przełomu dokonali astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego.

Pierwsze zdjęcie czarnej dziury przedstawia obiekt znajdującą się w centrum galaktyki Messier 87, ponad 50 mln lat świetlnych od Ziemi - o masie 6,5 mld razy większej od masy Słońca.

- Wykorzystano najpotężniejsze radioteleskopy świata, żeby sfotografować nawet nie samą czarną dziurę, a jej otoczenie, na tle którego mogliśmy zobaczyć jej cień - tłumaczył na antenie TVN24 BiS Karol Wójcicki, popularyzator astronomii z portalu Z Głową w Gwiazdach.

- To, co zaobserwowaliśmy, to jest właśnie najbliższe otoczenie czarnej dziury, dysk akrecyjny i w samym środku ciemność - dodał Wójcicki. Granica czarnej dziury, czyli horyzont zdarzeń, jest około 2,5 raza mniejszy niż cień, jaki rzuca.

dbi5118

Pierwsze zdjęcie czarnej dziury sfotografowano dzięki Event Horizon Telescope (EHT) - międzynarodowej współpracy, która łączy istniejące teleskopy za pomocą nowatorskich pomysłów. Do wykonania fotografii wykorzystano 9 teleskopów rozmieszczonych na całym świecie. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie obrazów o zdumiewającej rozdzielczości 10–20 mikrosekund, co odpowiada odczytaniu daty na monecie z odległości około 5 tysięcy kilometrów.

Pierwsze zdjęcie czarnej dziury bohaterem Google Doodle

Google Doodle jest specjalną, tymczasową zmianą logo na stronie głównej jednej z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie. 11 kwietnia br. pojawił się w niej pierwsze zdjęcie czarnej dziury, by upamiętnić jedna z najważniejszych fotografii w historii astronomii.

Zmiana loga Google ma na celu m.in. uczczenie wydarzeń, świąt, pamięci oraz osiągnięć znanych artystów, pionierów i naukowców. Pierwsze Google Doodle w Polsce pojawiło się 15 lutego 2007 roku. Dwie litery "o" w logo zostały zamienione na pączki z okazji tłustego czwartku. Doodle upamiętniały również m.in. urodziny Zofii Nałkowskiej, Juliusza Słowackiego oraz "Solidarność".

dbi5118
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbi5118