Trwa ładowanie...
d1omeaz

Winiecki z RPP skłonny zaakceptować jeszcze jedną obniżkę stóp o 25 pb (opis)

...

d1omeaz
d1omeaz

dochodzą kolejne wypowiedzi członka RPP #

12.11. Warszawa (PAP) - Jan Winiecki z RPP jest skłonny zaakceptować jeszcze jedną obniżkę stóp procentowych o 25 pb, potem chciałby przyjrzeć się gospodarce.

"W tej chwili mogę powiedzieć, że byłbym skłonny zaakceptować powiedzmy jeszcze jedną obniżkę stóp o 25 pb, a potem przyjrzeć się tej gospodarce, co się będzie dalej działo, w miarę napływających danych z Polski i z zagranicy" - powiedział Winiecki w TVN CNBC.

"Pamiętajmy, że żyjemy w świecie bardzo nienormalnych polityk makroekonomicznych. I w związku z tym starajmy się zachować pozycję kraju, w którym ta polityka jest w miarę normalna, bez gwałtownych ruchów w jedną stronę czy w drugą. Przecież to dlatego, że tacy właśnie jesteśmy normalni, napływa do nas ten kapitał z zagranicy, dla którego stajemy się powoli oczywiście, krajem stabilnym - miejscem, do którego w okresach zamieszania przesuwa się część kapitału jako do bezpiecznego miejsca" - dodał.

Zdaniem członka RPP wzrasta prawdopodobieństwo realizacji gorszego scenariusza dla polskiej gospodarki.

d1omeaz

"Ten wzrost zdecydowanie wydaje się w najbliższych przynajmniej 2-3 kwartałach zmierzać poniżej 2,0 proc., a być może nawet i poniżej 1,0 proc." - powiedział.

W jego opinii jednak nie znaczy to, że inflacja musi z tego względu samoistnie hamować.

"To jest akurat błąd. Pamiętajmy - są różne źródła inflacji. Jeśli idzie o inflację popytową, to ja się zgadzam. Jeśli idzie o inflację kosztową, czego nie doceniają rozmaite analizy, projekcje itd., to się musi przełożyć na wzrost cen. Oczywiście może się mniej czy bardziej przełożyć, w zależności od poziomu restrykcyjności polityki makroekonomicznej, fiskalnej i monetarnej" - powiedział Winiecki.

Na stwierdzenie, że projekcja inflacji NBP zakłada powrót inflacji do celu w przyszłym roku Winiecki odpowiedział: "to projekcja mówi, ale nie ja. (...) Ja akurat uważam - i to jest jeden z tych czynników hamujących skłonność do obniżania stóp proc., że ten czynnik będzie i w przyszłości najbliższej i dalszej, w dalszym ciągu odgrywał silną rolę. Ten czynnik kosztowy". (PAP)

jba/ asa/

d1omeaz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1omeaz