Wiosna i grzejniki. PEC: Ten błąd popełnia 90 proc. Polaków

Wraz ze wzrostem temperatur na zewnątrz, ogrzewanie w domach i mieszkaniach przestaje być potrzebne. Duża część Polaków popełnia wtedy poważny błąd, który w przyszłości może narazić ich na dodatkowe koszty - twierdzi Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bełchatowie.

Wiosna i grzejniki. Ten błąd popełnia 90 proc. Polaków
Wiosna i grzejniki. Ten błąd popełnia 90 proc. Polaków
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Ingo Bartussek
oprac. AS

Na dworze jest coraz cieplej, więc użytkownicy grzejników zakręcają zawory. Logiczne? Być może, ale jak przekonują eksperci, nie do końca korzystne dla samych grzejników.

Taki błąd, pisze PEC Bełchatów, popełnia tymczasem aż 90 proc. naszych rodaków. Eksperci zalecają dokładnie odwrotne działanie - odkręcenie zaworów i nastawienie ich na maksymalną wartość.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rektor jednej z najlepszych uczelni biznesowych na świecie - prof.Grzegorz Mazurek: Biznes Klasa #22

Ta prosta czynność pomoże nam uniknąć zapowietrzenia grzejników i pozwoli sprawnie rozpocząć kolejny sezon grzewczy. Urządzenia zostaną szybciej włączone do pracy, oraz nie będą wymagały indywidualnego odpowietrzania pojedynczych grzejników. Zaleca się odkręcenie zaworów już latem - czytamy w komunikacie.

Jak dbać o grzejnik

W lato grzejniki będą stały nieużywane, ale już na jesieni, wraz z początkiem sezonu grzewczego, Polacy przypomną sobie o ich przydatności. Co zrobić, by urządzenia działały ze 100-proc. sprawnością?

Przede wszystkim z powierzchni należy pozbyć się różnego rodzaju zanieczyszczeń. Taki zabieg jest istotny także ze względów zdrowotnych, bo kurz unosi się do góry wraz z ciepłym powietrzem i może dostać się do układu oddechowego.

"Do wyczyszczenia grzejnika wystarczy miękka, wilgotna szmatka. Unikajmy używania twardych szczotek czy szorstkich zmywaków, które mogą porysować powierzchnię. Nie stosujmy także silnych detergentów, które mogą uszkodzić powłokę lakierniczą i powodować korozję, co skraca żywotność grzejnika" - radzi serwis dom.wp.pl

Ważne jest także dbanie o grzejnik od wewnątrz. W tym celu można używać płynów antykorozyjnych, które będą zapobiegać powstawaniu rdzy.

Pamiętajmy również o tym, by nie wieszać na gorącym grzejniku ścierek nasączonych detergentami, którymi sprzątaliśmy inne miejsca w domu. W ten sposób można uszkodzić powłokę zabezpieczającą. - Pamiętajmy też o usuwaniu rys i zadrapań, ponieważ z czasem może się na nich pojawić korozja. Do tego przyda się specjalna farba - pisze serwis dom.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (161)