Witelo - wspólny fundusz PZU i NCBR wspierający start-upy
Grupa PZU oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju utworzą fundusz Witelo Fund, który będzie inwestował środki w czołowe światowe fundusze venture capital, aby promować wśród nich Polskę jako miejsca do inwestycji i realizacji innowacyjnych projektów - ogłosili partnerzy projektu.
16.06.2016 14:20
Witelo, którego koncepcja i nazwa zostały przedstawione w czwartek podczas kongresu Impact'16 w Krakowie, to wspólny program obu instytucji realizowany pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Rozwoju. Nazwa funduszu nawiązuje do nazwiska Witelona, XIII-wiecznego polskiego naukowca, prekursora badań w wielu dziedzinach.
"Witelo jest bardzo ważnym elementem tego całego ekosystemu współpracy gospodarki i nauki. Dla rządu ta współpraca jest jednym z kluczowych warunków osiągnięcia naszych celów, jeżeli to się powiedzie to będziemy dużo bliżej wejścia w główny nurt czwartej rewolucji przemysłowej" - ocenił podczas prezentacji funduszu wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Zwrócił uwagę, że publiczna instytucja, jaką jest NCBR wspierana jest przez profesjonalnego inwestora, Grupę PZU. "To gwarantuje, że środki publiczne będą wspierane przez środki prywatne. Jeżeli Warszawa ma się stać hubem, takim jak Berlin czy Londyn, to musimy pozyskać inwestorów na światowym poziomie i uważam, że ten projekt to gwarantuje" - ocenił Gowin.
Przyznał, że rząd ma świadomość "pewnej niepewności" na rynku finansowym w związku ze skomplikowaną sytuacją międzynarodową, związaną m.in. z możliwością Brexitu, ale liczy, że "kolejne odsłony planu rozwoju ministra Morawieckiego będą działały na rynki uspokajająco".
Paweł Surówka, członek zarządu PZU Życie poinformował, że Witelo Fund powstanie jako FIZAN - fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych - zarządzany przez TFI PZU. Zarządzający funduszem chcą dokonać pierwszych inwestycji do końca tego roku.
Witelo Fund zamierza inwestować środki w czołowe światowe fundusze venture capital, inwestujące w młode firmy w początkowym etapie ich rozwoju, w celu promowania wśród nich Polski jako miejsca do inwestycji i realizacji innowacyjnych projektów. "Będzie to fundusz otwarty na globalnych inwestorów z całego świata. Naszą ambicją jest, aby Polska stała się międzynarodowym hubem dla start-upów VC na Europę. Chcemy by czołowe fundusze VC realizowały swoje projekty właśnie tutaj" - podkreślił Surówka.
Podmioty typu venture capital będą narzędziem do alokacji kapitału zgromadzonego w Witelo Fund. NCBR będzie dofinansowywało wybrane start-upy z ich portfela, które będą zarejestrowane w Polsce i tu będą rozwijać swoją działalność i produkty. "Inwestycje będą następowały w dobre spółki, chcemy żeby w Polsce rozwijały się firmy innowacyjne z dobrymi produktami" - zaznaczył prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Według niego fundusz ma szansę stać się trampoliną do realizacji wielu innowacyjnych rozwiązań, które bezpośrednio przełożą się na rozwój polskiej gospodarki.