Trwa ładowanie...
d2ffw3p

Wkrótce rozpocznie się debata PAP Biznes nt. inwestycji firm chemicznych

10.04. Warszawa (PAP) - O godzinie 11.00 rozpocznie się debata "Inwestycje firm chemicznych - potrzeby i możliwości", poświęcona inwestycjom krajowych firm chemicznych, kierunkom...

d2ffw3p
d2ffw3p

10.04. Warszawa (PAP) - O godzinie 11.00 rozpocznie się debata "Inwestycje firm chemicznych - potrzeby i możliwości", poświęcona inwestycjom krajowych firm chemicznych, kierunkom ich rozwoju i sposobom finansowania projektów.

Spotkanie z ekspertami to okazja do omówienia działań podejmowanych przez krajowych przedstawicieli branży, przed którymi stoi wiele wyzwań. Celem debaty jest ocena, na ile plany rozwojowe firm wpisują się w potrzeby rynku i jakie są możliwości ich finansowania.

Zmieniające się otoczenie spółek chemicznych, zarówno w Polsce jak i na na rynkach globalnych, wymaga od podmiotów działających w tym segmencie elastyczności i działań nakierowanych na poprawę efektywności.

Wzrost mocy produkcyjnych w obszarze chemii w Azji i związane z tym wahania cenowe produktów zmusiły firmy do poszukiwania nowych dróg rozwoju biznesu. Do tego doszły obostrzone wymogi w zakresie ochrony środowiska i zmienna koniunktura rynkowa.

d2ffw3p

Odpowiedzią na sytuację w segmencie była konsolidacja krajowych aktywów. Na bazie Zakładów Azotowych Kędzierzyn, Zakładów Chemicznych Police, Zakładów Azotowych Puławy i Azotów Tarnów powstała Grupa Azoty, drugi co do wielkości producent nawozów sztucznych w Europie i liczący się producent związków chemicznych.

Jednocześnie nastąpiła restrukturyzacja firm, jak Ciech, które borykały się z problemami finansowymi.

Cześć podmiotów przez cały czas prowadziła intensywne programy inwestycyjne, modernizując linie produkcyjne, rozwijając technologie i skalę biznesu. Taką politykę realizował m.in. producent kauczuków, Synthos, który choćby w ostatnich dniach informował o planach rozpoczęcia produkcji w Brazylii.

Pod koniec 2013 roku Lotos i Grupa Azoty zapowiedziały, że analizują rozpoczęcie wspólnego projektu petrochemicznego, którego wartość jest szacowana na ok. 12 mld zł.

d2ffw3p

Niezależnie od tego Grupa Azoty informowała niedawno, że zainwestuje ok. 460 mln zł w nowe instalacje w ramach segmentu tworzywowego i nawozowego, które mają zostać oddane do użytku w 2016 roku. Grupa pracuje też nad kilkuletnim programem inwestycyjnym. Police kupiły w zeszłym roku 55 proc. udziałów w spółce African Investment Group za 28,85 mln USD, posiadającej koncesje na dostęp do złóż fosforytów i ilmenitów w Senegalu.

Ciech natomiast planuje zainwestować w ciągu najbliższych pięciu lat ponad 1 mld zł, z czego 250-300 mln zł pochłoną planowane wydatki na wzrost produkcji sody w Polsce.

Czy tego typu projekty mają uzasadnienie? Czy w pełni wykorzystany jest potencjał krajowego rynku? Czy krajowe firmy powinny silniej zawalczyć o umocnienie swojej pozycji w regionie? Które kierunki rozwoju wydają się najbardziej perspektywiczne? Jak wygląda dostępność finansowania na projekty rozwojowe?

d2ffw3p

Na te i inne pytania będziemy starali się odpowiedzieć podczas spotkania z ekspertami. Debata będzie transmitowana online na stronie www.biznes.pap.pl i www.pap.pl.

Partnerem merytorycznym jest Polska Izba Przemysłu Chemicznego. Partnerzy wspierający to Grupa Lotos i Grupa Azoty.

Uczestnikami debaty są: Jerzy Majchrzak - Dyrektor Departamentu Innowacji i Przemysłu, Ministerstwo Gospodarki; Ewa Sibrecht-Ośka - Dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego, Ministerstwo Skarbu Państwa; Tomasz Zieliński - Prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, Janusz Wiśniewski - Wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej; Jarosław Myjak - Wiceprezes Zarządu Banku PKO BP; Iga Lis - Departament Energetyki CMS Polska; Glyn Johnson - Ekspert Sektora Chemicznego EBOiR i Jacek Socha - Wiceprezes PwC. (PAP)

morb/ ana/

d2ffw3p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ffw3p