Trwa ładowanie...

Właściciel podzieli swoją nieruchomość

Komisja "Przyjazne Państwo" chce uprościć zasady podziału działek. Nie będą decydować o tym urzędnicy, ale sam właściciel - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Właściciel podzieli swoją nieruchomośćŹródło: PAP, fot: Jacek Bednarczyk
d3e37rb
d3e37rb

Prawnicy są zgodni, że zmiany w przepisach o podziałach są potrzebne, bo obecnie biurokracja powoduje, że na podział czeka się nierzadko pięć - sześć miesięcy. Ich zdaniem jednak propozycje komisji idą za daleko.

Zgodnie z nimi sam właściciel miałby decydować o tym, jak podzielić nieruchomość. Wydzielone działki musiałyby mieć tylko dostęp do drogi publicznej. Podział nie musiałby być zgodny nawet z miejscowym planem ani z decyzją ustalającą warunki zabudowy.

_ Po co zasady urbanistyki i wymagania ładu przestrzennego, skoro decydująca będzie wola właściciela nieruchomości, nieograniczona wymogiem respektowania interesu publicznego i ochrony minimum uzasadnionych interesów osób trzecich? _ - pyta radca prawny Bogdan Dąbrowski.

Prawnicy ostrzegają, że skutki takiego zapisu widoczne będą w terenie dopiero po latach, jednak będą już raczej nieodwracalne.

Więcej na ten temat w "Rzeczpospolitej"

d3e37rb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e37rb