WP

Włochy zakazują 45-godzinnego odpoczynku w kabinach. Kierowcy już nie będą przesiadywać na parkingach

Europa zacznie kontrolować zawodowych kierowców. Włoskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych sprawdza, czy firmy transportowe pilnują swoich kierowców na terenie ich kraju, aby nie odpoczywali powyżej 45 godzin w kabinie pojazdu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kierowcy spędzają całe dnie w samochodach. Potrzebują odpoczywać, ale nowe sankcje nie pozwalają na 45-godzinne przesiadywanie w kabinach pojazdów
Kierowcy spędzają całe dnie w samochodach. Potrzebują odpoczywać, ale nowe sankcje nie pozwalają na 45-godzinne przesiadywanie w kabinach pojazdów (East News, Fot: Maciej Luczniewski/REPORTER)
WP

Szerokim echem w branży odbiły się nowe przepisy, które są związane z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Pod koniec 2017 roku ogłoszono, że kierowca nie może odbierać odpoczynków tygodniowych regularnych w wymiarze 45 h w kabinie. Regulacje mówią też o karach za nieprzestrzeganie tych ograniczeń.

Włochy nie zdecydowały się na dodatkowe kary finansowe. Dokładnie określono, że odpoczynek odbierany w kabinie to brak odpoczynku. A w tym państwie uważa się to za wykroczenie, za które przewidziany jest mandat w wysokości 1700 Euro oraz przymus powtórzenia odpoczynku poza kabiną pojazdu.

Zobacz też: Ile kosztuje przygotowanie auta do wiosny?

WP

W art. 8 p. 8 rozporządzenia 561/2006 możemy przeczytać: „Jeżeli kierowca dokona takiego wyboru, dzienne okresy odpoczynku i skrócone tygodniowe okresy odpoczynku poza bazą można wykorzystywać w pojeździe, o ile posiada on odpowiednie miejsce do spania dla każdego kierowcy i pojazd znajduje się na postoju”. Nie ma mowy tu o 45-godzinnych pauzach, co oznacza, że odbywanie odpoczynku w kabinie jest zakazane w krajach Unii Europejskiej.

Niemcy, Francja i Wielka Brytania wprowadziły omawiane sankcje. Następna w kolejce jest Hiszpania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
WP
WP