Trwa ładowanie...

WorleyParsons wykona badania lokalizacyjne dla elektrowni jądrowej

Firma WorleyParsons wykonana badania środowiskowe i lokalizacyjne związane z budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformowała w środę spółka PGE EJ1. Wartość kontraktu to 252 mln zł.

Share
WorleyParsons wykona badania lokalizacyjne dla elektrowni jądrowej
Źródło: Jupiterimages
d1zflm7

Oprócz badań zamówienie obejmuje wykonanie usług związanych z uzyskaniem pozwoleń i uprawnień niezbędnych w procesie inwestycyjnym budowy elektrowni.

Konsorcjum WorleyParsons Nuclear Services JSC, WorleyParsons International Inc. i WorleyParsons Group Inc. zostało wybrane w publicznym postępowaniu przetargowym w drodze negocjacji - podała PGE EJ1.

- Wybór wykonawcy badań lokalizacyjnych i środowiskowych to kolejny krok w projekcie, który z pewnością przyczyni się do umocnienia poziomu wiarygodności polskiego programu jądrowego - oświadczył prezes PGE EJ1 Aleksander Grad.

d1zflm7

Według niego decyzja ta będzie miała ogromny wpływ na dalsze etapy projektu. - Badania, które będzie realizował wybrany wykonawca, pozwolą podjąć jedną z najważniejszych decyzji, jaką jest wskazanie docelowej lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - podkreślił Grad.

Badania lokalizacyjne i środowiskowe będą trwały ponad dwa lata i obejmą elementy takie jak warunki geologiczne, środowisko naturalne i przyrodnicze, obecne zagospodarowanie terenu czy kwestie logistyki i dostępnej infrastruktury.

Wskazana przez rząd jako inwestor elektrowni jądrowych PGE wstępnie wybrała trzy lokalizacje pierwszej elektrowni - Gąski w Zachodniopomorskiem oraz Choczewo i Żarnowiec na Pomorzu.

WorleyParsons to firma zarządzająca projektami energetycznymi. Jak podkreśliła PGE EJ1, firma ma ponad 50-letnie międzynarodowe doświadczenie w realizacji projektów jądrowych; brała udział m.in. w projektach w Bułgarii, Rosji, Słowenii, Słowacji, Szwecji, Turcji, Egipcie, RPA, Kanadzie, Meksyku, USA i Armenii.

PGE EJ1 jest spółką celową Polskiej Grupy Energetycznej, która odpowiada za przygotowanie procesu inwestycyjnego oraz budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Obecne plany rządu obejmują wybudowanie przez PGE dwóch elektrowni jądrowych o mocy po ok. 3000 MW każda. Według aktualnej strategii Grupy pierwszy blok jądrowy miałby ruszyć ok. 2024 r.

d1zflm7

Podziel się opinią

Share
d1zflm7
d1zflm7