Trwa ładowanie...

Wóycicka: prezydent podpisze nowelizację ustawy o emeryturach i rentach

Prezydent podpisze przyjętą w czwartek nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - podała prezydencka minister Irena Wóycicka. Nowela pozwala ponownie przeliczyć wysokość świadczeń niektórych pracujących emerytów.
Share
Wóycicka: prezydent podpisze nowelizację ustawy o emeryturach i rentach
Źródło: prezydent.pl
d36pyzr

W czwartek minister w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka przypomniała, że nowelizacja to pierwsza sfinalizowana w parlamencie ustawa, zgłoszona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jak mówiła Wóycicka, nowelizacja niweluje niekorzystne efekty zmian przepisów dotyczących zasad łączenia pracy z emeryturą.

Wprowadza przepisy umożliwiające ponowne ustalenie wysokości emerytury dla emerytów, którzy równocześnie pobierają emeryturę oraz korzystają z prawa kontynuowania zatrudnienia u tego samego pracodawcy. Chodzi o emerytów, którzy nie rozwiązali umowy o pracę z dotychczasowym pracodawcą, a których prawo do emerytury zostanie - na podstawie ustawy o finansach publicznych - zawieszone od 1 października 2011 r.

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych z grudnia ub.r. wprowadziła zasadę, że osoby, które po przejściu na wcześniejszą emeryturę pozostały na etacie w dotychczasowej firmie bez rozwiązania umowy, będą musiały wybrać między emeryturą a pensją.

d36pyzr

- Ponieważ osoby, które w latach 2009 i 2010 przechodziły na emeryturę, łącząc ją jednocześnie z pracą u tego samego pracodawcy działały w zaufaniu do państwa i stanowionego przez nie prawa. Podjęły tą decyzję być może nie zawsze korzystnie dla siebie, dlatego że moment przyznania emerytury decyduje w istotny sposób o jej wysokości. Gdyby wiedziały, że przepisy się zmienią, być może kontynuowałyby pracę, odkładając decyzję o przejściu na emeryturę - tłumaczyła w czwartek minister w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka.

Dodała, że nowe przepisy umożliwią takim osobom, ponowne przeliczenie emerytury, o ile zawieszą ją po 30 września br. i będą kontynuować to zawieszenie przez 18 miesięcy. - Będą one mogły wystąpić o przeliczenie emerytury i wybrać korzystniejszy jej wymiar - podkreśliła prezydencka minister. Zgodnie z nowymi przepisami, o takie przeliczenie będzie można wystąpić tylko raz.

Wóycicka przypomniała też, że w parlamencie jest już kilka innych inicjatyw ustawodawczych prezydenta, m.in. projekt zmiany konstytucji, czy projekt ustawy dot. bezpieczeństwa cyberprzestrzeni.

d36pyzr

Podziel się opinią

Share
d36pyzr
d36pyzr