Trwa ładowanie...

Wpadka rządowego portalu. Zamiast danych publicznych... nagie kobiety

Na stronie danepubliczne.gov.pl z założenia pojawiają się informacje "o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności w państwie". Wśród nich znalazł się link do strony z treściami pornograficznymi. Rządowemu informatykowi nie wyszło działanie ctrl+c, ctrl+v?

Wpadka rządowego portalu. Zamiast danych publicznych... nagie kobietyŹródło: danepubliczne.gov.pl, fot: collage
d1oj2c1
d1oj2c1

"Dane o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności w państwie i rozwoju społeczeństwa informacyjnego w jednym miejscu" - czytamy dumnie brzmiący opis na stronie danepubliczne.gov.pl. Rządowy portal ma ułatwiać dostęp do istotnych dokumentów. Ułatwia jednak nie tylko to. Na niecodzienne znalezisko podczas przeczesywania serwisu natknął się jeden z internautów. Poinformował o nim portal niebezpiecznik.pl.

Zobacz także: Wiedzą o tobie wszystko. Jak sklepy śledzą smartfony klientów?

Żeby się do linku dogrzebać, trzeba było wejść na podstronę "Radni Rady Miasta Lublin - Kadencja VI (2010-2014)". Znajduje się na niej link do "dokumentacji API" pod niewzbudzającym podejrzeń adresem otwartedane.eu.

danepubliczne.gov.pl
Źródło: danepubliczne.gov.pl, fot: screen

Żadnej dokumentacji tam jednak nie ma, a przynajmniej nie jest taka, której spodziewałby się ktoś odwiedzający rządową stronę. Zamiast tego jesteśmy przekierowywani na witrynę z grafikami i zdjęciami przedstawiającymi nagie kobiety. Z każdym kolejnym kliknięciem ukazują się coraz odważniejsze fotografie. Uwierzcie na słowo.

otwartedane.eu
Źródło: otwartedane.eu, fot: screen
otwartedane.eu
Źródło: otwartedane.eu, fot: screen
otwartedane.eu
Źródło: otwartedane.eu, fot: screen

Dalszych screenów oszczędzimy. Jak zauważa niebezpiecznik.pl, domena otwartedane.eu została zarejestrowana 6 lutego 2017 roku i "od początku zdaje się służyć tylko jednemu, co potwierdza i Google, i Web Archive", dzięki którym można sprawdzić historię witryn internetowych.

d1oj2c1

Na czym więc mogła polegać pomyłka? Albo ktoś źle przekleił adres przy pomocy kombinacji klawiszów ctrl+c oraz ctrl+v, albo co bardziej prawdopodobne jest pominięcie słowa "lublin". Pełne i poprawny adres to bowiem otwartedane.lublin.eu.

Reakcja minister

Nie trzeba było długo czekać na reakcję minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej. Do sprawy odniosła się na Twitterze. Zapewniła, że "koledzy, już sprawdzają".

d1oj2c1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oj2c1