Wprowadzenie reguły wydatkowej dla JST powinno pozwolić ograniczyć deficyt do 2,9 proc. PKB w '12 -

28.03. Warszawa (PAP) - Wprowadzenie reguły wydatkowej dla samorządów powinno pozwolić ograniczyć deficyt sektora finansów publicznych do 2,9 proc. PKB w 2012 roku - wynika z...

28.03.2012 | aktual.: 28.03.2012 12:23

28.03. Warszawa (PAP) - Wprowadzenie reguły wydatkowej dla samorządów powinno pozwolić ograniczyć deficyt sektora finansów publicznych do 2,9 proc. PKB w 2012 roku - wynika z marcowego raportu OECD Economic Surveys dla Polski. Jednocześnie OECD uważa, że rząd powinien szybko wskazać nowe działania, żeby ograniczyć deficyt sektora do około 2 proc. PKB w 2013 roku oraz dalsze działania, aby zejść z deficytem do poziomu 1 proc. PKB, czyli średniookresowego celu budżetowego (MTO).

"Rząd zobowiązał się do zmniejszenia deficytu general government z szacowanych 5,6 proc. PKB w 2011 do 2,9 proc. w 2012 r. i 2,5 proc. w 2013 roku. Działania strukturalne, w tym częściowego przekierowania nowych składek emerytalnych z II filaru do I filaru i wzrost składek rentowych, powinien sprowadzić deficyt do 3,2 proc. PKB w 2012 roku, tak długo, jak globalna gospodarka nie cierpi na skutek szczególnie głębokiej recesji. Jeśli nowy system ograniczenia wydatków dla samorządów będzie wprowadzony zgodnie z planem, to cel 2,9 proc. może zostać osiągnięty" - napisano w opublikowanym w środę raporcie.

"Dalszy wysiłek fiskalny powinien być jednak kontynuowany, aby konsolidacja fiskalna w 2013 roku odbywała się w odpowiednim tempie; konkretne działania powinny być szybko ogłoszone, aby osiągnąć deficyt na poziomie około 2 proc. PKB, co byłoby wzmocnieniem wiarygodności. Niezbędne będzie również dodatkowe zacieśnienie, aby sprowadzić deficyt strukturalny do średniookresowego celu budżetowego 1 proc. PKB" - dodano.

Aby osiągnąć deficyt sektora finansów publicznych w 2013 roku na poziomie około 2 proc. PKB, a w średnim terminie obniżenie go do 1 proc. PKB OECD rekomenduje m.in.: obniżenie wydatków publicznych, zaostrzenie kryteriów do pobierania rent, zwiększenie efektywności administracji publicznej, likwidację przywilejów emerytalnych dla niektórych grup zawodowych oraz wydłużenie i wyrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 roku życia, tak jak obecnie jest planowane.

OECD zaleca również wzmocnienie ram budżetowych.

"Wprowadzenie reguły deficytu, wprowadzenie szczegółowego, wieloletniego budżetowania i limitów wydatków, utworzenie niezależnej rady fiskalnej, której rolą byłoby co najmniej monitorowanie realizacji założeń fiskalnych w stosunku do celów oraz harmonizację krajowej i unijnej metodologii liczenia długu publicznego" - podano w raporcie.

STOPY PROC. MOGĄ BYĆ OBNIŻONE W PRZYPADKU WIĘKSZEGO SPOWOLNIENIA NIŻ PROGNOZOWANO

OECD uważa, że RPP ma przestrzeń do obniżenia stóp procentowych, jeśli spowolnienie wzrostu gospodarczego będzie większe niż zakładają prognozy.

"Biorąc pod uwagę prognozowane spowolnienie, hamowanie cen żywności i energii oraz wygasanie efektu podwyżki VAT na roczną inflację, zarówno główna stopa inflacji, jak i inflacja bazowej powinny się zbliżać do środka pasma odchyleń od celu inflacyjnego, przy założeniu niezmienionych stóp procentowych. Stąd obecne stanowisko w polityce pieniężnej jest właściwe" - napisano w raporcie.

"W przypadku większego niż przewidywano osłabienia wzrostu, wykorzystując politykę pieniężną, istnieje przestrzeń do obniżenia stóp procentowych" - dodano.

OECD REKOMENDUJE LICZENIE DŁUGU W WALUCIE PO KURSACH ŚREDNIOROCZNYCH

OECD w raporcie na temat Polski rekomenduje takie zmiany prawne, które umożliwią liczenie długu publicznego wyrażonego w walutach za pomocą kursów średniorocznych, a nie na podstawie fixingu NBP z ostatniego dnia roku.

"Należy stosować kurs średnioroczny, a nie wartość z końca roku, w ocenie długu publicznego wyrażonego w walutach zagranicznych" - napisano. (PAP)

bg/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
finansedługnbp
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)