Wprowadzić pomysł biznesowy w życie

Co może zrobić początkujący restaurator, by wyposażyć kuchnię w drogi sprzęt, albo dobrze prosperujący fryzjer, który chce rozszerzyć działalność o usługi kosmetyczne i musi kupić większy lokal? Jeśli nie ma własnych oszczędności, może starać się o kredyt inwestycyjny w mBanku. Na podstawie dobrze przygotowanego biznesplanu, bank może sfinansować inwestycje nawet do miliona złotych.

Wprowadzić pomysł biznesowy w życie
Źródło zdjęć: © 123RF.COM | 123rf

11.09.2017 | aktual.: 11.09.2017 18:21

Kredyt inwestycyjny pozwala przedsiębiorcy sfinansować nawet 100 proc. nakładów na konkretny cel związany z nowym przedsięwzięciem. Dotyczy to zarówno ruchomego majątku trwałego, jak i nieruchomości. Dzięki temu biznesmen kupi np. maszyny, urządzenia, samochody, ale także działkę i lokal - pod przyszły pensjonat, kwiaciarnię czy specjalistyczną przychodnię lekarską. Rozbuduje też np. restaurację, jeśli uzna, że przyda mu się plac zabaw i dodatkowa sala do organizacji imprez dla dzieci. Możliwości zainwestowania i rozwoju firmy jest wiele.

Nie ma znaczenia czy przedsiębiorca dopiero startuje, czy jest już dłuższy czas na rynku. Po kredyt może zgłosić się już od pierwszego dnia działalności, przedstawiając biznesplan.

Trochę lżej

Co więcej, firma może starać się o dodatkowe ułatwienia. mBank dopuszcza np. karencję czyli odroczenie w spłacie odsetek do 12 miesięcy przy kredycie na maszyny i urządzenia i rat kapitałowych do 36 miesięcy przy kredycie na nieruchomości. To jeden z dłuższych okresów na rynku.

- Przedsiębiorcy pozwala to na biznesowy oddech. Dzięki temu z mniejszym obciążeniem wchodzi w rynek, stabilizuje swoją działalność, uruchamia akcję marketingową i zdobywa klientów. Nie martwi się przy tym o to, z czego zapłaci raty kredytu czy odsetki od niego – zapewnia Marzena Kucharska, specjalista do spraw finansowania firm w mBanku.

Ponieważ kredyt inwestycyjny jest udzielany w kwocie netto, a przedsiębiorcy są na ogół płatnikami VAT, może im brakować pieniędzy na zapłacenie tego podatku. Dlatego mBank oferuje także krótkoterminowy kredyt VAT. Ten trzeba spłacić po 3 miesiącach.

Ile i na jak długo

Między innymi na podstawie biznesplanu przygotowanego przez przedsiębiorcę, bank wylicza jego zdolność kredytową i dopasowuje do niej ofertę. Sprawdza też czy biznesmen nie ma zaległości wobec ZUS i urzędu skarbowego. Wymagania rosną jednak, gdy chodzi o kredyt inwestycyjny na zakup działki np. pod budowę pensjonatu. Bank musi tu wziąć pod uwagę nie tylko aktualną wartość działki przy zakupie, ale też późniejszą - po budowie i zagospodarowaniu. Niezbędne jest także np. pozwolenie na budowę.

Maksymalny kredyt inwestycyjny na rzeczy ruchome, czyli maszyny i urządzenia to 1 mln zł i może być spłacany przez 8 lat, a do 4 mln zł - na nieruchomości ze spłatą przez 20 lat.

- Czas spłaty kredytu na sprzęt i urządzenia bank dostosowuje do okresu amortyzacji tych maszyn, bo z reguły w koszty działalności gospodarczej można je zaliczać przez 7 lat - podkreśla Marzena Kucharska.

Najważniejszy biznesplan

Przedsiębiorca starający się o kredyt inwestycyjny musi więc przede wszystkim przygotować dokładny biznesplan. Jak to zrobić?

To wizytówka przedsiębiorcy, zwłaszcza tego startującego, którego bank jeszcze nie zna. Opisuje koncepcję działania nowego przedsięwzięcia i związane z nim elementy finansowe. Na jego podstawie bank szacuje przyszłe zyski biznesmena z inwestycji. Przedsiębiorca powinien więc skoncentrować się na merytorycznej stronie pomysłu, przedstawić go w sposób zwięzły, ale wyczerpujący. Wskazać warunki sprzyjające rozwojowi branży, otoczenie rynkowe, ale też i zagrożenia. Udowadnia w ten sposób, że jest świadomy ewentualnych trudności i ma szansę je przezwyciężyć.

Poza zawartością merytoryczną warto zadbać o czytelny układ tego dokumentu. Najlepiej podzielić go na części dotyczące nowego przedsięwzięcia i jego planu finansowego, analizę rynku oraz mocne i słabe strony projektu. Im bardziej rzetelnie i prosto są opisane, tym lepiej. Bank ma wtedy pewność, że przedsiębiorca przemyślał pomysł na swój biznes. I może przyznać pieniądze, by wprowadzić go w życie.

Nie jest to oferta. Przyznanie kredytu inwestycyjnego dla firm oraz kredytu VAT dla firm uzależnione jest od pozytywnej oceny zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy przez mBank SA. Szczegółowe informacje, w tym warunki i opłaty związane z kredytem inwestycyjnym dla firm oraz kredytem VAT dla firm są określone w Taryfie prowizji i opłat bankowych dla firm w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Tabeli stóp procentowych dla firm w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Regulaminie udzielania Kredytu VAT dla firm w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Ogólnym Regulaminie kredytowania działalności gospodarczej w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Regulaminie udzielania Kredytu inwestycyjnego dla firm w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. dostępnych na www.mbank.pl/firmy/kredyty/kredyt-bez-hipoteki

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)