Wrocław/ Przy Dworcu Świebodzkim ma powstać kompleks mieszkaniowo-biurowy

482 mln euro to szacunkowy koszt projektu deweloperskiego zagospodarowania przestrzeni wokół położonego w centrum Wrocławia zabytkowego Dworca Świebodzkiego. PKP wyłoniły firmę, z którą będą prowadzić rokowania ws. budowy tam kompleksu mieszkaniowo-biurowego.

26.03.2015 14:30

Jak powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej członek zarządu PKP SA Jarosław Bator, prace przy zagospodarowaniu 28-hektarowej działki przy Dworcu Świebodzkim rozpoczną się za dwa, trzy lata.

"Projekt zakłada, że na Dworcu Świebodzkim przywrócony zostanie ruch kolejowy. Nie wiemy jednak jeszcze, gdzie powstanie przystanek kolejowy, rozważana jest opcja, w której pociągi będą miały stację podziemną" - mówił Bator.

W bezpośrednim sąsiedztwie przystanku miałyby powstać powierzchnie komercyjne, a dalej od niego mieszkalne.

PKP chce zrewitalizować również zabytkowy budynek Dworca Świebodzkiego. Prace nad remontem elewacji i dachu mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Ich koszt to kilka milionów złotych. Pieniądze mają pochodzić z wpływów, jakie PKP czerpie z targowiska, które od wielu lat prowadzone jest w sąsiedztwie dworca. Bator poinformował, że targowisko będzie funkcjonować do momentu rozpoczęcia projektu deweloperskiego.

Szacowany koszt zabudowy obszaru wokół dworca do 482 mln euro. Inwestycję najprawdopodobniej zrealizuje wrocławska firma Archicom Inwest.

Dworzec Świebodzki powstał w 1842 r. Został zaprojektowany w stylu późnoklasycystycznym; przebudowany w latach 60. XIX w. uzyskał swój obecny kształt. Obsługiwał przede wszystkim połączenia z południem regionu, trasy wiodące do Jeleniej Góry i Wałbrzycha.

Od 1991 r. nie odprawia się z tego dworca pociągów. Kolej wydzierżawiła pomieszczenia m.in. Teatrowi Polskiemu. W przestrzeni dworca obecnie odbywa się wiele imprez kulturalnych. Bator podkreślił, że w przyszłości w budynku zabytkowego dworca powinny zostać zachowane przestrzenie na działalność kulturalną i edukacyjną.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)