Trwa ładowanie...
drm7qgc

Wrocław/ Przyjęto budżet miasta z rekordowo niskim deficytem

Wrocławscy radni przyjęli we wtorek budżet miasta na rok 2016 r. Przyszłoroczny budżet ma rekordowo niski deficyt, który wynosi 65,5 mln zł. Dochody Wrocławia mają w 2016 r. wynieść ponad 3,82 mld zł i są nieco niższe niż w tym roku. Najwięcej miasto chce wydać na oświatę.

Share
drm7qgc

Za przyjęciem budżetu głosowało 21 radnych z rządzącej miastem koalicji Komitetu Rafała Dutkiewicza z Platformą Obywatelską, przeciw było 14 radnych PiS oraz radny SLD - Lewica Razem i radny KWW Bezpartyjni Samorządowcy.

Jak podkreślił skarbnik miasta Marcin Urban, przyszłoroczny budżet jest niemal zrównoważony. "Udało się utrzymać niski deficyt, a wydatki niemal równoważone są przez dochody miasta. W budżecie na inwestycje przeznaczamy 620 mln zł i jest to jeden z większych w Polsce budżetów inwestycyjnych. Środków na inwestycje będzie więcej w kolejnych latach wraz ze wzrostem pieniędzy europejskich" - mówił Urban podczas sesji rady miejskiej.

Nakłady na inwestycje w nowym budżecie są niższe o 200 mln zł niż w roku 2015. Z 620 mln zł przeznaczonych na inwestycje w przyszłym roku, magistrat najwięcej chce wydać na rozbudowę infrastruktury transportowej oraz przygotowanie infrastruktury sportowej na igrzyska sportów nieolimpijskich World Games, które we Wrocławiu odbędą się w 2017 r. Ponad 45 mln zł miasto chce wydać w przyszłym roku na budowę szkół podstawowych i przedszkoli.

drm7qgc

Wydatki na World Games krytykuje opozycja. Według radnego PiS Marcina Krzyżanowskiego nie do końca wiadomo na co ma zostać wydanych ponad 20 mln zł, które w budżecie zostały zapisane na organizację tej sportowej imprezy. "Po naszych pytaniach okazało się, że cześć z tych pieniędzy ma być przeznaczonych na opracowanie koncepcji ceremonii otwarcia i zamknięcia tej imprezy () Czy zasadne są takie wydatki, jeśli na przykład mniej pieniędzy przeznacza się na bezpieczeństwo, budowę dróg czy na zabytki" - mówił Krzyżanowski.

W 2016 r. Wrocław zamierza wydać 3 mld 889 mln zł, to o niemal 300 mln zł mniej niż w 2015 r. W projekcie przyszłorocznego budżetu najwięcej zapisano na oświatę i wychowanie - ponad miliard zł, na transport i łączność - 678 mln zł, gospodarkę komunalną i ochronę środowiska - 459 mln zł, na pomoc społeczną - 355 mln zł, zaś na gospodarkę mieszkaniową 280 mln zł. 30 mln zł w przyszłorocznym budżecie przeznaczono na realizację projektów wybranych w ramach budżetu obywatelskiego.

Dochody w nowym budżecie będą nieco niższe niż w 2015 r i wyniosą ponad 3 mld 824 mln zł.

drm7qgc

Podziel się opinią

Share
drm7qgc
drm7qgc