Trwa ładowanie...
do98d9y
do98d9y
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wrocław/ Uruchomiono pierwsze panele słoneczne na budynku spółdzielni mieszkaniowej

Na budynku spółdzielni mieszkaniowej we Wrocławiu uruchomiono 153 panele słoneczne. Pozyskany z nich prąd posłuży do oświetlenia części wspólnych w budynku. To pierwszy w mieście pilotażowy projekt w ramach ogólnopolskiego ekologicznego programu Prosument.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
do98d9y

Jak poinformował PAP rzecznik Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Robert Borkacki, uruchomienie w poniedziałek na budynku przy ul. Świeradowskiej przez Spółdzielnię Mieszkaniową Wrocław-Południe 153 paneli fotowoltaicznych to pierwszy etap realizacji programu Prosument.

"Instalacja na tym wieżowcu ma charakter pilotażowy, spółdzielcy planują budowę elektrowni słonecznych także na 13 następnych budynkach. Zostanie tam zamontowanych 1750 paneli słonecznych. Łączna moc instalacji fotowoltaicznych ma wynieść 454 kW. Dzięki tym inwestycjom ograniczona zostanie roczna emisja dwutlenku węgla o około 360 ton rocznie. Przewidywany termin uruchomienia kolejnych słonecznych elektrowni to druga połowa 2016 r." - powiedział Borkacki.

Dodał, że koszt wszystkich instalacji to około 2,7 mln zł, a WFOŚiGW wsparł tę inwestycję dotacją ponad 1 mln zł oraz udzielił preferencyjnej pożyczki w wysokości 1,6 mln zł.

do98d9y

Rzecznik podkreślił, że prąd pozyskany z odnawialnych źródeł energii będzie wykorzystywany do oświetlenia części wspólnych w budynkach, a oprócz korzyści ekologicznych zmniejszone również zostaną opłaty za energię dla lokatorów.

Jak podano, ze środków programu Prosument mogą korzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Do pozyskania są środki na budowę i instalacje m.in.: fotowoltaiki, źródeł ciepła opalanych biomasą, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, małych elektrowni wiatrowych i mikrokogeneracji. WFOŚiGW we Wrocławiu otrzymał 25 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację tego programu na Dolnym Śląsku.

Ja poinformował rzecznik na środki z tego programu do tej pory złożyły wnioski spółdzielnie mieszkaniowe we Wrocławiu, Legnicy, Miliczu, Jaworze, Zawidowie i wspólnota mieszkaniowa w Wałbrzychu. Nabór wniosków trwa do końca października 2016 roku.

do98d9y

Podziel się opinią

Share

do98d9y

do98d9y