Trwa ładowanie...
d3qfdh9

Wrocław/ Wybrano 79 projektów do zrealizowania z budżetu obywatelskiego

We Wrocławiu wybrano 79 projektów do zrealizowania z budżetu obywatelskiego na 2015 r. Dominują inwestycje w infrastrukturę sportowo-rekreacyjną, ale wskazano też mniejsze zadania np. rewitalizację podwórek. Na realizację projektów przewidziano 20 mln zł.

Share
d3qfdh9

Podczas wtorkowej konferencji prasowej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz poinformował, że w kolejnej edycji na Wrocławski Budżet Obywatelski zostanie przeznaczonych o pięć milionów zł więcej, czyli kwota 25 mln zł.

"Skoro w tej edycji na zgłoszone projekty głosowała rekordowa liczba 168 tys. wrocławian to świadczy o tym, że zarówno projekty były dobre, ale również społeczeństwo jest bardzo obywatelskie i chce uczestniczyć w takich projektach" - mówił Dutkiewicz.

Na 545 projektów poddanych pod głosowanie oddano 168 tys. głosów. Przed rokiem głosów było 153 tys. W tej edycji budżetu obywatelskiego obowiązywała zasada podziału pieniędzy nie tylko na konkretne zadania, ale również na grupy projektów w zależności od ich kosztów.

d3qfdh9

Z grupy 128 największych projektów do wykonania wybrano trzy i przeznaczono na każdy od 2 do 1,1 mln zł. Dwa z nich to budowa infrastruktury sportowo-rekreacyjnej na terenie szkół. Ma być ona dostępna także dla mieszkańców.

Katarzyna Szymczak-Pomianowska z biura partycypacji społecznej wrocławskiego magistratu poinformowała, że do zrealizowania wybrano też 14 zadań o wartości 500 tys. zł każde oraz 62 projekty z grupy, w której koszty wynosiły do 150 tys. zł.

"Dominują projekty w infrastrukturę sportowo-rekreacyjną m.in. budowa boisk, placów zabaw, porządkowanie parków. Wśród najmniejszych projektów jest też rewitalizacja kilku podwórek" - dodała Szymczak-Pomianowska.

Szef biura partycypacji społecznej UM Bartłomiej Świerczewski podkreślił, że w przyszłorocznej edycji organizatorzy spróbują powiązać realizację zadania nie tylko z wielkością projektu i liczbą oddanych na niego głosów, ale również z miejscem, gdzie się znajduje.

d3qfdh9

"Chodzi o to, że są miejsca np. peryferyjne, gdzie ze względu na mniejsze zaludnienie trudno zdobyć poparcie dużej liczby głosujących. Chcemy przygotować takie zasady, które pozwalałyby przeznaczyć określoną pulę z budżetu do rozdysponowania w konkretnym miejscu miasta" - wyjaśnił Świerczewski.

W 2014 r. na Wrocławski Budżet Obywatelski również wydano 20 mln zł i do realizacji przeznaczono 80 projektów, a rok wcześniej edycja pilotażowa zamknęła się kwotą 3 mln zł.

d3qfdh9

Podziel się opinią

Share
d3qfdh9
d3qfdh9