Trwa ładowanie...
d1w71ci

Wskaźnik koniunktury w budownictwie w IV kw. pogorszył się sezonowo - IRG SGH

12.11. Warszawa (PAP) - Wskaźnik koniunktury w budownictwie pogorszył się w IV kwartale 2012 roku wobec III kwartału, co wynika z sezonowej aktywności w branży - podał w...

d1w71ci
d1w71ci

12.11. Warszawa (PAP) - Wskaźnik koniunktury w budownictwie pogorszył się w IV kwartale 2012 roku wobec III kwartału, co wynika z sezonowej aktywności w branży - podał w poniedziałek w komunikacie Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

"W stosunku do poprzedniego kwartału wskaźnik koniunktury w budownictwie zmniejszył się o 17 punktów. Mimo że spadek wskaźnika w IV kwartale w stosunku do III kwartału jest charakterystyczny dla sezonowej aktywności budownictwa, to w bieżącym roku jest on znacznie mniejszy niż rok temu, gdy przekraczał 33 punkty" - napisano w komentarzu do badania.

"Ogólna wielkość produkcji zakładów budowlanych zmniejszyła się, jednak obecnie obserwowany spadek produkcji jest mniejszy od prognoz sprzed trzech miesięcy. Ponadto, w grupie największych przedsiębiorstw publicznych oraz w grupie przedsiębiorstw publicznych powstałych przed 1989 r. obserwuje się wzrost produkcji" - dodają autorzy.

Eksperci IRG SGH podają, że jako negatywny wynik badania z bieżącego okresu należy wskazać przede wszystkim wyraźne zmniejszenie ilości zamówień w portfelach zakładów budowlanych, zarówno w odniesieniu do zamówień krajowych, jak eksportowych.

d1w71ci

"Ponadto, odsetek zakładów pracujących na eksport spadł poniżej 9 proc.. Pod względem zamówień także prognozy na nadchodzący kwartał są pesymistyczne" - podkreślono.

Z badania wynika, że główną barierą nadal jest silna konkurencja wewnątrz gałęzi oraz niedostateczny popyt, w coraz większym stopniu limitujący wzrost produkcji.

"Nie zmniejsza się problem zatorów płatniczych - odsetek zakładów informujących o tej barierze wciąż przekracza 43 proc." - informują eksperci Instytutu.

Ich zdaniem nie zmienia się również bardzo niekorzystna sytuacja w zakresie inwestycji w budownictwie.

d1w71ci

"We wszystkich analizowanych grupach zakładów salda inwestycji są dwucyfrowymi liczbami ujemnymi, a prognozy są podobne do obecnych ocen" - napisano w komunikacie.

"Od początku 2011 roku zakłady budowlane negatywnie oceniają ogólną sytuację gospodarczą w kraju. W porównaniu z minionym kwartałem obecne oceny gospodarki są jeszcze niższe. Poprawę ogólnej sytuacji gospodarczej dostrzega tylko 3 proc. zakładów, a pogorszenie aż 59 proc. Według firm budowlanych, sytuacja panująca w gospodarce ogółem jest jednak lepsza od sytuacji w budownictwie. Poprawę sytuacji budownictwa stwierdza 2 proc. zakładów, a pogorszenie 72 proc." - dodają autorzy badań. (PAP)

bg/ gor/

d1w71ci
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w71ci