Trwa ładowanie...
d1zewr5

Wskaźnik koniunktury w przemyśle w VII wzrósł mdm do minus 2,8 pkt. - IRG SGH (aktl.)

...

Share
d1zewr5

Dochodzą informacje z badania IRG SGH. #

07.08. Warszawa (PAP) - Wskaźnik koniunktury w przemyśle w lipcu zwiększył wartość trzeci raz z rzędu do poziomu minus 2,8 pkt. z minus 6,8 pkt. - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

"W lipcu koniunktura w przemyśle przetwórczym poprawiła się zgodnie z oczekiwaniami. Wartości wskaźników koniunktury, jak i salda głównych pytań ankiety powiększyły swoje wartości zarówno w ujęciu miesiąc do miesiąca, jak i rok do roku, co wskazuje na ustanie negatywnego oddziaływania czynników cyklicznych. Ciągle jednak pozostają ujemne. Oczekiwania na najbliższe miesiące są optymistyczne" - napisano w komentarzu do badania.

Z badania wynika, że wskaźnik koniunktury w lipcu zwiększył swoją wartość o 4 punkty, do poziomu -2,8 pkt. W skali rokumiał miejsce wzrost wartości wskaźnika o 2,8 punktu.

d1zewr5

"Poprawę koniunktury odnotowano w obu sektorach własnościowych. Rośnie produkcja i zamówienia, zarówno ogólny portfel zamówień, jak i zamówienia eksportowe. W obu sektorach własnościowych wzrosło także zatrudnienie. Mimo widocznej poprawy koniunktury opinie przedsiębiorstw o ogólnej kondycji gospodarki polskiej niewiele się zmieniły. Saldo tego pytania ciągle pozostaje ujemne i najniższe spośród wszystkich pytań ankiety" - napisano.

Z badania wynika także, że w przekroju według głównych grup produktowych pogorszenie koniunktury odnotowano tylko w produkcji trwałych dóbr konsumpcyjnych. W pozostałych grupach miała miejsce poprawa koniunktury.

"Największy wzrost wartości wskaźnika miał miejsce w produkcji energii. W przekroju regionalnym poprawę koniunktury odnotowano w 9 województwach. Największą w województwach podkarpackim i małopolskim. Największe pogorszenie koniunktury miało miejsce w województwach podlaskim i warmińsko - mazurskim. W przekroju według wielkości zatrudnienia poprawa koniunktury miała miejsce we wszystkich przekrojach, poza przedsiębiorstwami zatrudniającymi od 251 do 500 pracowników. Dla tej grupy wskaźnik koniunktury przyjął najniższą wartość, -4,3 pkt." - dodano. (PAP)

nik/ osz/

d1zewr5

Podziel się opinią

Share
d1zewr5
d1zewr5