Wskaźnik koniunktury w przemyśle w VII zmniejszył się o 5,5 pkt mdm - IRG SGH

05.08. Warszawa (PAP) - W przemyśle przetwórczym w lipcu 2011 roku odnotowano spowolnienie tempa aktywności gospodarczej. Firmy informują o spadku produkcji oraz portfela zamówień...

Wskaźnik koniunktury w przemyśle w VII zmniejszył się o 5,5 pkt mdm - IRG SGH
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

05.08.2011 | aktual.: 05.08.2011 15:05

05.08. Warszawa (PAP) - W przemyśle przetwórczym w lipcu 2011 roku odnotowano spowolnienie tempa aktywności gospodarczej. Firmy informują o spadku produkcji oraz portfela zamówień - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Wskaźnik koniunktury w przemyśle w lipcu zmniejszył się o 5,5 pkt mdm.

"W lipcu w przemyśle przetwórczym odnotowano dalsze spowolnienie tempa aktywności gospodarczej. Wynika ono z braku pozytywnego oddziaływania czynników cyklicznych oraz negatywnego oddziaływania czynników sezonowych. Pozytywne zmiany widoczne są natomiast na rynku pracy. Przedsiębiorstwa prywatne informują o wzroście zatrudnienia" - napisano w raporcie.

Pogorszenie koniunktury odnotowano zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. W skali roku miał miejsce spadek wartości wskaźnika o 2,8 pkt.

"Mamy więc do czynienia z brakiem pozytywnego oddziaływania czynników cyklicznych. Przedsiębiorstwa informują o spadku produkcji oraz ogólnego portfela zamówień. Rosną zapasy. Pogarsza się sytuacja finansowa przedsiębiorstw oraz ich nastroje" - napisano.

"W ciągu ostatnich 3 miesięcy miał miejsce spadek wykorzystania mocy produkcyjnych oraz wzrost uciążliwości barier działalności gospodarczej. Najbardziej (o 5,5 proc.) zwiększył się odsetek przedsiębiorstw narzekających na niejasność i niestabilność przepisów prawnych. Pierwsze miejsce na liście rankingowej zajmuje ciągle bariera popytowa. Kolejne dwa, bariery podatkowa i prawna. Przewidywania na najbliższą przyszłość nie są optymistyczne. Poprawy koniunktury należy oczekiwać dopiero po zakończeniu sezonu urlopowego" - dodano. (PAP)

map/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także