Trwa ładowanie...

Wskaźnik PMI dla Polski w lipcu 2012 r. wyniósł 49,7 pkt.

Główny wskaźnik PMI wzrósł z czerwcowego poziomu 48,0, najniższego od trzydziestu pięciu miesięcy, odnotowując w lipcu wartość 49,7 - podał w komunikacie HSBC.

Share
Wskaźnik PMI dla Polski w lipcu 2012 r. wyniósł 49,7 pkt.
Źródło: Jupiterimages
d1f1ww4

Zdaniem analityków HSBC wskaźnik ten zasygnalizował czwarte z rzędu pogorszenie warunków w polskim sektorze przemysłowym, jednak tempo spadku w lipcu było stosunkowo niewielkie - najsłabsze w czteromiesięcznym okresie.

"Najnowsze dane z badań polskiego sektora przemysłowego, przeprowadzonych przez Markit dla HSBC wskazały na względne ustabilizowanie warunków gospodarczych, jakim musieli sprostać polscy producenci w lipcu. Liczba nowych zamówień spadła w najsłabszym tempie od marca, z kolei wielkość produkcji w porównaniu do czerwca zmalała tylko nieznacznie. Firmy zwiększyły zatrudnienie w najszybszym tempie od lutego 2011 roku" - napisano w komentarzu.

Z raportu wynika, że liczba nowych zamówień odebranych przez polskich producentów zmalała w lipcu szósty miesiąc z rzędu. Tempo tego spadku uległo osłabieniu w stosunku do czerwca, kiedy odnotowało najszybszy spadek od trzech lat i było najwolniejsze od marca.

d1f1ww4

"Słaby popyt z rynków międzynarodowych, który uzasadniano kryzysem w Eurolandzie, ponownie wpływał na ogólną liczbę nowych zamówień. Liczba nowych zamówień eksportowych spadła po raz dwunasty w ciągu ostatnich czternastu miesięcy, a tempo tego spadku nadal pozostało wyraźne, pomimo że było najsłabsze od kwietnia" - napisano.

Długotrwały spadek liczby nowych zamówień wpłynął na ponowne zmniejszenie wielkości produkcji, niemniej jednak tempo spadku wielkości produkcji uległo spowolnieniu i było stosunkowo niewielkie.

"Finalizowanie rozpoczętych kontraktów nadal wspierało produkcję w lipcu, a zaległości produkcyjne spadły w drugim najszybszym tempie od ponad trzech lat" - napisano.

Zdaniem autorów raportu głównym pozytywnym sygnałem z najnowszych badań był szybszy wzrost zatrudnienia w polskim sektorze przemysłowym. Liczba miejsc pracy wzrosła czwarty miesiąc z rzędu, w tempie najszybszym od lutego 2011 roku.

d1f1ww4

"Zgodnie z trendem w obszarze liczby nowych zamówień, ilość środków produkcji zakupionych przez polskich producentów spadła w lipcu szósty miesiąc z rzędu. Niemniej jednak, tempo tego spadku wyraźnie zwolniło w porównaniu do czerwcowego trzyletniego rekordu" - napisano.

W lipcu dane z badań PMI po raz pierwszy od trzech lat zasygnalizowały spadek kosztów produkcji w sektorze. Część firm uzasadniała mniejszą presję kosztową spadkiem cen produktów ropopochodnych. Z kolei ceny wyrobów gotowych w polskim sektorze przemysłowym spadły po raz pierwszy od marca 2010 roku. Firmy informowały o obniżaniu cen w wyniku presji konkurencyjnej.

Indeks PMI w strefie euro w przemyśle w lipcu

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 2012 roku 44,0 pkt. wobec 45,1 pkt. na koniec czerwca - podano w końcowych wyliczeniach.

Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 44,1 pkt.

d1f1ww4

Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 2012 roku 43,0 pkt wobec 45,0 pkt na koniec czerwca - podano w końcowych wyliczeniach.

Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 43,3 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 2012 roku 43,4 pkt. wobec 45,2 pkt. na koniec czerwca - podano końcowe wyliczenia.

d1f1ww4

Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 43,6 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w lipcu 2012 roku 45,4 pkt. wobec 48,4 pkt. w czerwcu, po korekcie - podano w Londynie w komunikacie.

Tymczasem analitycy spodziewali się, że indeks spadnie do 48,4 pkt. z 48,6 pkt. w czerwcu, przed korektą.

Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

d1f1ww4

Podziel się opinią

Share
d1f1ww4
d1f1ww4