Trwa ładowanie...
d3crzy9
finanse

Wskaźnik PMI dla Polski w marcu '12 wyniósł 50,1 pkt vs 50,0 pkt w lutym '12 - HSBC

02.04. Warszawa (PAP) - Po uwzględnieniu czynników sezonowych, HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego - złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania sytuacji gospodarczej w...

Share
d3crzy9

02.04. Warszawa (PAP) - Po uwzględnieniu czynników sezonowych, HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego - złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania sytuacji gospodarczej w polskim sektorze przemysłowym - ukształtował się w marcu na poziomie 50.1 pkt. Marcowy odczyt wskaźnika był nieznacznie wyższy niż lutowa wartość 50.0 pkt i wskazał na stagnację w polskim sektorze produkcyjnym - podał w poniedziałek w komunikacie HSBC.

"Najnowsze wyniki badań polskiego sektora przemysłowego przeprowadzane przez Markit dla HSBC wskazały na utrzymującą się stagnację w sektorze na koniec I kwartału. Liczba nowych zamówień kolejny raz spadła, aczkolwiek w niewielkim stopniu. Wzrost wielkości produkcji również uległ osłabieniu" - napisano w komunikacie.

Z badania wynika, że słaba sytuacja w polskim sektorze przemysłowym była głównie wynikiem braku nowych zamówień.

d3crzy9

"Liczba nowych zamówień nieznacznie spadła; był to czwarty spadek w tym obszarze zarejestrowany od listopada ubiegłego roku. Najnowsze dane zasygnalizowały słabość popytu z rynku krajowego, jak i rynków eksportowych. Liczba nowych zamówień eksportowych nie uległa zmianie w stosunku do lutego" - napisano.

PMI wskazuje, że w marcu wzrost produkcji przemysłowej został utrzymany.

"Tym samym trwający obecnie okres wzrostów został wydłużony do 32 miesięcy. Tempo tego wzrostu pozostało jednak słabe i tylko nieznacznie większe niż w lutym" - podkreślają autorzy badania.

"Najnowsze dane wskazały na brak wzrostu mocy przerobowych w sektorze oraz nieznaczny spadek poziomu zatrudnienia. Z kolei zaległości produkcyjne zmalały dziesiąty miesiąc z rzędu, jednak w najsłabszym tempie od początku w 2012 roku" - dodają.

d3crzy9

Badania pokazują również, że w wyniku niewielkiego spadku liczby nowych zamówień na koniec I kwartału tego roku, polscy producenci zmniejszyli aktywność zakupową.

"Był to czwarty spadek aktywności nabywczej w ciągu ostatnich pięciu miesięcy, aczkolwiek bardzo niewielki. Pomimo tego w najnowszym okresie badań zapasy środków przedprodukcyjnych nie uległy większym zmianom. Stanowi to odzwierciedlenie słabego trendu wzrostu produkcji. Słaby wzrost wielkości produkcji miał także wpływ na spadek zapasów poprodukcyjnych, które zmalały siódmy miesiąc z rzędu" - informują autorzy.

"Najnowszy spadek aktywności zakupowej wskazywał na słaby popyt na środki produkcji. Pomimo tego średnie koszty produkcji wyraźnie wzrosły, a tempo inflacji nadal było wyższe niż średnia z badań długoterminowych, aczkolwiek najniższe od czterech miesięcy. Firmy podkreślały głównie wyższe ceny paliwa i produktów ropopochodnych" - dodają.

W marcu polscy producenci częściowo przenieśli wyższe koszty produkcji na klientów.

"Średnie ceny wzrosły dwudziesty czwarty miesiąc z rzędu, tempo inflacji cen wyrobów gotowych uległo jednak osłabieniu drugi miesiąc z rzędu i było niewielkie" - wynika z badań. (PAP)

bg/ osz/

d3crzy9

Podziel się opinią

Share
d3crzy9
d3crzy9