Trwa ładowanie...
d8exng9

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w lipcu 2011 roku wzrósł o 1,0 pkt. - BIEC

27.07. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w lipcu 2011 roku wzrósł o 1 punkt w stosunku...

d8exng9
d8exng9

27.07. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w lipcu 2011 roku wzrósł o 1 punkt w stosunku do ubiegłego miesiąca - podał instytut BIEC. W dalszym ciągu jednak nie widać sił, które mogłyby nadać gospodarce większego impetu w najbliższej przyszłości.

"Popyt wewnętrzny, pomimo rosnących wynagrodzeń i wzrostu zatrudnienia redukowany jest wysoką inflacją. Rozprzestrzeniające się problemy gospodarek strefy euro i wciąż słaba kondycja gospodarki amerykańskiej ograniczają tempo wzrostu Niemiec, a to bezpośrednio dotyka naszych eksporterów. Najważniejszym motorem w drugiej połowie roku pozostaną inwestycje publiczne zasilane środkami unijnymi" - napisano w komentarzu.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika cztery poprawiły się w stosunku do poprzedniego miesiąca, dwie nie uległy zmianie i dwie pogorszyły się.

"Największy wpływ na wzrost wskaźnika miał spadek zapasów wyrobów gotowych w magazynach firm. Do kwietnia br. zapasy rosły dynamicznie przy wyraźnych symptomach wolniejszego napływu nowych zamówień. Przedsiębiorstwa w pierwszym kwartale tego roku część produkcji lokowały w zapasach, licząc na wzrost popytu w kolejnych miesiącach roku. Zarówno w maju, jak i w czerwcu br. dynamika produkcji wyraźnie osłabła, co spowodowane było zarówno kurczącym się portfelem zamówień, jak i upłynnianiem wcześniej wyprodukowanych dóbr. Kontynuacji tego procesu możemy spodziewać się również w najbliższych miesiącach. Poziom zapasów jest ciągle wysoki, zaś tempo napływu nowych zamówień nie wykazuje tendencji do wzrostu. W czerwcu br. zamówienia od odbiorców zagranicznych spadły silniej niż te realizowane na rynek krajowy. (...) Niepokojące również jest to, że od dwóch miesięcy nie rosną zamówienia na dobra trwałe" - napisano w komentarzu.

d8exng9

W porównaniu z czerwcem nastąpiła poprawa oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstw.

"Poprawa ta nie jest jednak na tyle istotna, aby przełamać dotychczasową wyraźnie stagnacyjną tendencję. Upłynnienie zapasów, zdecydowanie wolniej rosnące ceny producentów i stabilizacja cen surowców zmniejszyły koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Nie nastąpił jednak wzrost przychodów z tytułu zwiększonej produkcji, co powoduje, że już od kilku miesięcy oceny stanu finansowego firm nie pogarszają się, ale również nie ulegają poprawie" - napisano.

"W firmach nie rośnie również wydajność pracy, co wiązać należy z umiarkowanym wzrostem płac przy ograniczaniu wielkości produkcji. Czynnik ten zmniejsza konkurencyjność polskiej oferty na rynkach zagranicznych oraz na rynku krajowym wobec towarów importowanych. Zapowiedzi wzrostu płacy minimalnej spowodują dalszy spadek wydajności pracy. Co więcej, przyczynią się do wzrostu bezrobocia oraz poszerzenia szarej strefy" - dodano. (PAP)

mac/ osz/

d8exng9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8exng9