Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury wzrósł w X o 0,2 pkt - BIEC

26.10. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w październiku 2012 roku wzrósł o 0,2 punktu w...

26.10.2012 | aktual.: 26.10.2012 09:23

26.10. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w październiku 2012 roku wzrósł o 0,2 punktu w stosunku do notowań z poprzedniego miesiąca - podał instytut BIEC. Zdaniem analityków nie ma przesłanek mówiących o popadaniu gospodarki w recesję.

"Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w październiku 2012 roku wzrósł o 0,2 punktu w stosunku do notowań z poprzedniego miesiąca. Tym samym odrobił stratę sprzed miesiąca. Od połowy ubiegłego roku wskaźnik łagodnie obniża się i nic na razie nie zapowiada raptownego osuwania się gospodarki w kierunku recesji. Przedsiębiorstwa podejmują działania mające na celu ograniczenie kosztów, co pozwoli im przetrwać trudny okres spowolnienia gospodarczego" - napisano w komentarzu do badania.

Z badania wynika, że spośród ośmiu składowych wskaźnika w październiku 2012 r. cztery działały w kierunku jego wzrostu i cztery w kierunku spadku.

"Ponownie zmniejszyło się tempo napływu nowych zamówień. Od ponad roku zamówienia napływają do polskiego przemysłu coraz węższym strumieniem. Obecnie spadek zamówień w większym stopniu dotyczy tych realizowanych na rynek krajowy, w mniejszym zamówień pochodzących od zagranicznych odbiorców" - napisano.

"Stosownie do kurczącego się portfela zamówień oraz perspektyw ograniczania produkcji, przedsiębiorstwa zmniejszają zapasy wyrobów gotowych w swych magazynach. Tendencję tę obserwujemy od wczesnej wiosny br., jednak w ostatnim czasie wyraźnie przybrała na sile" - dodano.

Drugi miesiąc z rzędu poprawia się wydajność pracy w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych.

"Są to na razie zmiany niewielkie wobec dominującej od początku roku tendencji stagnacyjnej" - napisano. (PAP)

nik/ osz/

Źródło artykułu:PAP
finanseusługiankiety
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)