Trwa ładowanie...
d2z43hk
22-03-2012 12:35

Wskaźniki aktywności niepokoją

Czwartkowa sesja rozpoczyna się w nienajlepszych nastrojach. Obserwowany jest wzrost awersji do ryzyka na skutek obaw o światowy wzrost gospodarczy. Wszystko za sprawą słabszych danych na temat indeksów PMI z Chin i ze strefy euro.

d2z43hk
d2z43hk

W marcu indeks aktywności chińskiego sektora przemysłowego znalazł się na poziomie 48,1pkt. -najniższym od czterech miesięcy. Tym samym indeks znajduje się piaty miesiąc poniżej granicznego poziomu 50pkt. Zwiększyło się ryzyko twardego lądowania chińskiej gospodarki. Niepokojące dane napływające z Chin w ostatnim czasie oraz spadek inflacji spowodowały, że jeden z czołowych chińskich dzienników gospodarczych wezwał Ludowy Bank Chin do obniżenia stóp procentowych już w II kwartale tego roku. Negatywne wstępne dane za marzec napłynęły również z krajów strefy euro. Indeks PMI dla sektora przemysłowego we Francji nieoczekiwanie spadł do poziomu 47,6pkt, podczas gdy jeszcze w lutym indeks ten był na najwyższym poziomie od lipca 2011roku. Rozczarował także odczyt indeksu PMI dla francuskiego sektora usług, który co prawda utrzymał się na poziomie 50pkt., jednak konsensus rynkowy zakładał jego wzrost. Niestety lepsze dane nie napłynęły również z Niemiec i całej strefy euro, potwierdzając nawrót recesji w sektorach
przemysłowych.

Indeksy PMI z niemieckiego sektora przemysłowego spadł poniżej bariery oddzielającą wzrost aktywności przemysłowej od jej spadku, natomiast indeks PMI dla przemysłu całej strefy euro pogłębił w marcu spadki do poziomu 47,7pkt. Sytuacja w sektorze usług również uległa pogorszeniu. Tym samym wzrosły obawy o perspektywy całej strefy euro. Na rynku walutowym obserwujemy aprecjację waluty amerykańskiej. Sytuacja techniczna na wykresie EURUSD sprzyja kontynuacji spadków, po tym jak para nie zdołała przełamać istotnej strefy oporu w rejonie 1,3290-1,3300. Ponowne zejście poniżej poziomu 1,3180 otwiera drogę do dalszej przeceny euro w rejon 1,3110. Na rynku krajowym złoty znajduje się pod presją sprzedających, a techniczny obraz rynku sprzyja wystąpieniu głębszej korekty spadkowej na złotym.
EURPLN
Zloty traci na wartości. Wczoraj notowania EURPLN wyłamały się górą z formacji trójkąta na wykresie dziennym, co jest symptomem do chęci kontynuacji wzrostów. Eurozłoty zbliża się do maksimum z marca tego roku, które wraz ze zniesieniem 61,8% Fibo całości fali spadkowej z okolic 4,2406 wyznacza najbliższy opór. Najbliższe wsparcie na wykresie 8h w postaci górnego ograniczenia chmury ichimoku znajduje się na poziomie 4,14.
EURUSD
Eurodolar silnie zniżkuje. Na wykresie 15min mamy formacje RGR. W dniu dzisiejszym przełamana została linia szyi, co otwiera drogę do dalszej deprecjacji euro. Najbliższe wsparcie w postaci zniesienia 61,8% Fibo całości fali wzrostowej z okolic 1,30 znajduje się na poziomie 1,3110, natomiast najbliższy opór to okolice 1,3180.
GBPUSD
Dzisiaj funt istotnie traci na wartości. Obawy o światowy wzrost gospodarczy, a także słabszy odczyt danych na temat sprzedaży detalicznej z Wielkiej Brytanii wpływają negatywnie na notowania GBPUSD. Para jest handlowana poniżej poziomu 1,5800, co powinno sprzyjać kontynuacji spadków w okolice 1,5730-1,5740. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,5820.
AUDUSD
AUDUSD pogłębia spadki. Para obecnie znalazła wsparcie w rejonie 1,0360, gdzie zbiega się ze sobą dolne ograniczenie chmury ichimoku na wykresie dziennym wraz z 50% zniesieniem Fibo całości fali wzrostowej zapoczątkowanej w grudniu 2011 roku. Przełamanie wyżej wspomnianego wsparcia otworzy drogę do dalszej przeceny AUDa. Silny opór w postaci linii TenKan na wykresie dziennym znajduje się w rejonie 1,0495.
Autor: Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl

d2z43hk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z43hk