Wskazówki przed decyzją ECB

Od rana kurs EUR/USD kontynuuje rozpoczęte wczoraj dynamiczne spadki. Obecnie notowania zniżkują do 1,3650. Wraz ze spadkami eurodolara osłabia się polska waluta. Kurs EUR/PLN obecnie znajduje się na 4,18, a USD/PLN na 3,06.

Wskazówki przed decyzją ECB
Źródło zdjęć: © AFP

27.02.2014 09:20

Dziś poznamy ważne dane w kontekście przyszłotygodniowej decyzji ECB ws. stóp procentowych – podaż pieniądza M3 (10:00) oraz inflację CPI z Niemiec (14:00). Ponadto z USA poznamy dynamikę zamówień na dobra trwałego użytku oraz liczbę nowo zarejestrowanych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych (14:30). W ubiegłym roku wzrost podaży pieniądza wyraźnie spowolnił, konsensusu odnośnie dynamiki za styczeń zakłada jednak lekkie przyspieszenie z 1 do 1,3 proc. w ujęciu rocznym. Z kolei konsensus odnośnie bardzo silnie skorelowanej z dynamiką wzrostu cen w całym Eurolandzie (publikacja jutro) – dynamiki inflacji w Niemczech, zakłada spowolnienie w lutym o 0,1 pkt. proc, do 1,2 proc. rok do roku. Stosunkowo powolny przyrost podaży pieniądza, ograniczona akcja kredytowa oraz postępująca dezinflacja to obok nikłego ożywienia w gospodarce powody, które mogą skłonić Europejski Bank Centralny do kolejnej obniżki stóp procentowych (prawdopodobnie o 10 – 15 pb). Tym samym, jeżeli podaż pieniądza oraz inflacja w Niemczech
wykażą niskie dynamiki, wspólna waluta powinna pozostać pod presją, a spadki kursu EUR/USD utrzymać się.

USA: dolar pozostanie mocny

Dynamika zamówień na dobra trwałego użytku w USA jest silnie dodatnio skorelowana z zamówieniami na samoloty Boeinga. W styczniu liczba zamówionych samolotów spadła o 281 sztuk w porównaniu z grudniem, co wskazuje na możliwy spadek dynamiki zamówień na dobra trwałego użytku. Konsensus zakłada ujemny odczyt na poziomie -1 proc. r/r (poprzednio -4,2 proc.). Tak jak pisaliśmy wczoraj uważamy, że utrzymuje się przestrzeń do pozytywnych zaskoczeń danymi z USA i umocnienia amerykańskiego dolara. Z powodu najmroźniejszej od wielu lat zimy spowolnienie koniunktury i słabsze dane nie są już dla nikogo zaskoczeniem. Natomiast w kolejnych miesiącach, wraz z odbiciem koniunktury po srogiej zimie oraz powrotem danych do pozytywnej tendencji, dolar amerykański może dynamicznie zyskiwać na wartości.

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)