Wspólna waluta odrabia straty
Początek tego tygodnia sprzyja odreagowaniu na rynku walutowym. Brak istotnych danych makroekonomicznych podczas poniedziałkowej sesji spowodował, że większą uwagę poświęcono kwestiom analizy technicznej.
08.01.2013 11:17
Początek tego tygodnia sprzyja odreagowaniu na rynku walutowym. Brak istotnych danych makroekonomicznych podczas poniedziałkowej sesji spowodował, że większą uwagę poświęcono kwestiom analizy technicznej.
EURUSD wybronił wczoraj linię trendu wzrostowego, co w zestawieniu z wyższym odczytem indeksu Sentix ze strefy euro było impulsem do umocnienia euro. Główna para walutowa handlowana jest dziś ponownie powyżej poziomu 1,3120. Pomimo nieco słabszych danych na temat nadwyżki w bilansie handlowym Niemiec za listopad, euro pozostaje dość stabilne w oczekiwaniu na dane dotyczące indeksów nastrojów i sprzedaży detalicznej w strefie euro, a także zamówień w niemieckim przemyśle. Analitycy oczekują, że odczyty wskaźników nastrojów będą wyższe, co może stać się impulsem do przetestowania oporu na poziomie 1,3160.
Waluta japońska pozostaje na tapecie. Nowy premier Japonii cały czas podkreśla konieczność przeciwdziałania deflacji, prowadzenia bardziej ekspansywnej polityki monetarnej oraz osłabienia jena. W dniu dzisiejszym agencja Bloomberg podała, że japoński minister finansów Taro Aso powiedział, że Japonia będzie kupowała obligacje wyemitowane przez ESM przy użyciu rezerw walutowych Kraju Kwitnącej Wiśni. Nieznana jest jak na razie planowana wielkość tych zakupów, ale głównych ich celem będzie ustabilizowanie notowań jena. Pary jenowe stabilizują się w okolicy istotnych oporów/wsparć po silnym ruchu deprecjacyjnym JPY. W średnim terminie presja na dalszą wyprzedaż jena powinna się jednak utrzymywać.
Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, natomiast decyzję w sprawie stóp poznamy jutro. Konsensus rynkowy zakłada, że stopa referencyjna zostanie obniżona w styczniu o 0,25%. Złoty od początku tego roku traci na wartości w oczekiwaniu na orzeczenie Rady. Najprawdopodobniej notowania polskiej waluty pozostaną stabilne do jutra. Impulsem do większego osłabienia PLN mogłoby być bardziej agresywne cięcie kosztu pieniądza bądź istotne pogorszenie nastrojów na rynkach akcji związane na przykład ze słabszymi wynikami amerykańskich firm za czwarty kwartał 2012 roku.
EURPLN
Notowania złotego pozostają stabilne w oczekiwaniu na decyzję RPP w sprawie stóp. EURPLN pozostaje poniżej dolnego ograniczenia chmury ichimoku na wykresie dziennym, które jak na razie skutecznie ogranicza wzrosty na tej parze.
EURUSD
EURUSD wybronił linię trendu wzrostowego i zbliżył się w rejon 1,3140. Dziś para handlowana jest powyżej poziomu 1,31, co z technicznego punktu widzenia może być impulsem do testu oporu na poziomie 1,3160. 50% zniesienia Fibo całości spadków od początku tego roku wyznacza najbliższą barierę dla strony popytowej na poziomie 1,3146.
GBPUSD
Zgodnie z opisanym scenariuszem we wczorajszym raporcie para GBPUSD odrabiała straty. Funtdolar wybronił wsparcie w rejonie 1,60 oraz linie trendu wzrostowego, co chroni GBP przed głębszym osłabieniem względem waluty amerykańskiej . Ponadto na wykresie tygodniowym w rejonie 1,5960 przebiega 100-okresowa średnia sesyjna.
AUDUSD
Deficyt handlu zagranicznego w Australii okazał się wyższy w listopadzie, co chwilowo oddaliło notowania australijskiej waluty od oporu na poziomie 1,0528 w postaci zniesienia 76,4% całości fali spadkowej z okolic 1,0584. Z technicznego punktu widzenia możliwe jest dalszy ruch wzrostowy na AUDUSD, czemu sprzyja fakt, że na wykresie 4h notowania utrzymują się powyżej górnego ograniczenia chmury ichimoku i linii kinjun. Anna Wrzesińska,
DM IDM S.A.