Wspólne inwestycje stolicy z gminami z pieniędzy unijnych
Budowa ścieżek rowerowych, parkingów, projekty informatyczne dla szkół i przedszkoli oraz doradztwo zawodowe dla gimnazjalistów - to przedsięwzięcia, które stolica chce realizować wspólnie z przylegającymi do niej gminami z pieniędzy unijnych na lata 2014-2020.
17.11.2014 09:20
Wspólne projekty stolicy z gminami metropolii będą prowadzone w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).
Jak powiedział PAP dyrektor Biura Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego z Urzędu m.st. Warszawy Maciej Fijałkowski, przyjęta pod koniec października Strategia ZIT dla metropolii warszawskiej to dokument, który określa w jaki sposób będziemy wydawać pieniądze z nowej perspektywy unijnej i jakie projekty realizować, by poprawić jakość życia mieszkańców i konkurencyjność gospodarki.
Na takie przedsięwzięcia w nowej perspektywie unijnej w ramach ZIT woj. mazowieckie otrzyma 164,8 mln euro. Pozostałe woj. dostaną: dolnośląskie - 173 mln euro, kujawsko-pomorskie - 153,8 mln euro, lubelskie - 105,4 mln euro, lubuskie - 66,6 mln euro, łódzkie - 203,5 mln euro, małopolskie - 229,9 mln euro, opolskie - 46 mln euro, podkarpackie - 70,8 mln euro, podlaskie - 75,8 mln euro, pomorskie - 215,8 mln euro, śląskie - 484 mln euro, świętokrzyskie - 62,3 mln euro, warmińsko-mazurskie - 45,2 mln euro, wielkopolskie - 178,6 mln euro.
Budżet ten ma zachęcić miasta i gminy do wspólnego rozwiązywania problemów oraz wzmacniania szans rozwojowych na ich terenie. Chodzi o inwestycje m.in. w miejski transport publiczny, drogowy, edukację, zdrowie czy pomoc osobom najbardziej potrzebującym i poszukującym pracy.
Najważniejsze inwestycje dla woj. mazowieckiego w ramach ZIT to m.in. projekty z sektora transportu niskoemisyjnego. "Chodzi m.in. o budowę ścieżek rowerowych, parkingów +parkuj i jedź+ (odstawiamy samochód na parking i przesiadamy się do transportu publicznego - PAP)" - podkreślił Fijałkowski.
"Pieniądze unijne, przeznaczone dla metropolii warszawskiej, trafią też na elektroniczne usługi. Planujemy kilka dużych przedsięwzięć informatycznych, takich jak Virtualna Warszawa (projekt dotyczący mikronawigacji m.in. dla osób niedowidzących czy turystów - PAP), projekt e-opiekun dla starszych osób w ramach pomocy społecznej. Środki pójdą ponadto na projekt dotyczący wspólnego systemu informatycznego rekrutacji do szkół i przedszkoli czy na wspólny system bazy wiedzy dla metropolii warszawskiej" - wyjaśnił Fijałkowski.
Kolejne inwestycje mają sprzyjać rozwojowi gospodarczemu metropolii. "Chodzi o większą dostępność żłobków, tak by młode mamy mogły wrócić do pracy, a także doradztwo zawodowe dla uczniów w gimnazjach" - zaznaczył dyrektor Biura Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego z Urzędu m.st. Warszawy.
"Chcemy też podnosić kluczowe kompetencje dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w zakresie nauk inżynieryjno-przyrodniczych oraz wspierających postawy przedsiębiorcze i kreatywne. Najlepsi uczniowie otrzymają atrakcyjną formułę zajęć dodatkowych" - wyliczał Fijałkowski.
Projekty promujące gospodarczo metropolię warszawską będą z kolei polegać na wysyłaniu firm z branż innowacyjnych na targi i misje gospodarcze.
Na tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne dla woj. mazowieckiego, obejmujące Warszawę i 39 gmin, trafią pieniądze z regionalnego programu operacyjnego na lata 2014-2020.
"Samorząd woj. mazowieckiego pracuje razem z miastem st. Warszawą nad zamknięciem regionalnego programu i wypracowaniem ostatecznych propozycji, które miały być realizowane w ramach ZIT. Dopóki program nie zostanie przyjęty przez Komisję Europejską, to inwestycje w nim zapisane nie będą możliwe do wykonania" - powiedział PAP dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusz Frankowski.
Projekty wpisujące się w Zintegrowane Inwestycje Terytorialne będą preferowane w przypadku ubiegania się o pieniądze unijne z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.