Wspólność majątkowa oznacza prawo do preferencji dla obojga małżonków

Zarówno mąż, jak i żona mogą skorzystać z ulgi internetowej, nawet gdy faktura zawiera dane tylko jednego z nich.

Wspólność majątkowa oznacza prawo do preferencji dla obojga małżonków
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Uznał tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach (sygn. I SA/Ke 321/11) w sprawie dotyczącej rozliczenia podatkowego za 2009 r.

Sąd rozpatrywał skargę małżonków, którym organ podatkowy zakwestionował odliczoną przez nich kwotę ulgi na Internet w złożonym wspólnie zeznaniu PIT-37.

Zarzuty urzędu skarbowego dotyczyły faktu, iż podatnicy udokumentowali poniesienie wydatków na Internet fakturami VAT oraz potwierdzeniem zapłaty wystawionymi tylko na nazwisko żony. Tymczasem kobieta w rozliczeniu za 2009 pomniejszyła swój dochód o 210,90 zł, a jej mąż 549,10 zł.

Zdaniem fiskusa małżonkowie naruszyli przewidziane w ustawie o PIT warunki korzystania z preferencji. Aby podatnik mógł odliczyć od swojego dochodu wydatki na użytkowanie Internetu, musi je udokumentować fakturą, na której będzie widnieć jego imię i nazwisko jako nabywcy usługi. Brak takiego dokumentu pozbawia go prawa do ulgi internetowej, gdyż nie spełnia warunku ustawowego, o którym mowa w art. 26 ust. 7 pkt 1 ustawy o PIT. Dotyczy to osób rozliczających się indywidualnie lub z małżonkiem.

WSA w Kielcach przyznał jednak rację podatnikom. Sąd zwrócił uwagę, że warunkiem skorzystania odpisu jest poniesienie wydatku z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu będącym jego miejscem zamieszkania oraz udokumentowanie tego wydatku fakturą w rozumieniu przepisów o VAT.

W ocenie sądu małżonkowie spełnili te warunki. Nie ma znaczenia okoliczność, że faktury VAT wystawione przez dostawcę usług internetowych zawierały dane personalne tylko małżonki. Jeżeli we wspólnym miejscu ich zamieszkania oboje użytkowali sieć internetową i ponosili ciężar ekonomiczny spornego wydatku, to oboje mają możliwość odliczenia poniesionych wydatków.

Sąd wskazał, że określona w art. 6 ust. 2 ustawy o PIT możliwość złożenia wspólnego zeznania uzasadniona jest charakterem małżeństwa (rodziny), który przejawia się również w tym, że stanowi ono ekonomiczną jedność. Ta ekonomiczna jedność uzasadnia przyznanie obojgu małżonkom prawa do ulgi.

Sąd zaznaczył, że warunkiem złożenia wspólnego zeznania jest pozostawanie przez cały rok w związku małżeńskim i wspólności majątkowej.

W zeznaniach za 2011 r. ulga na Internet będzie rozliczana na innych niż dotychczasowe zasadach. 1 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o PIT, która ułatwi skorzystanie z preferencji. Nie ma już przepisu, który zezwalał na odliczenie jedynie tych kosztów, które zostały poniesienie na użytkowanie sieci w swoim lokalu. Ulga będzie też przysługiwać tym, którzy korzystają z tzw. Internetu mobilnego, za pośrednictwem telefonu komórkowego czy laptopa.

Druga zmiana dotyczy dokumentacji niezbędnej przy korzystaniu z ulgi. Do tej pory wymagane były faktury VAT, teraz wystarczą same dowody wpłaty.

Na gruncie nowych przepisów nadal mogą jednak powstawać spory dotyczące korzystania z ulgi przez małżonków. By tego uniknąć, należy zadbać, by faktura zawierała dane obojga.

mpa

ulga podatkowainternetulga internetowa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)