Współpraca JSW i GIG ws. rozwoju nowoczesnych technologii eksploatacji węgla

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) oraz Główny Instytut Górnictwa (GIG) podpisały list intencyjny dotyczący wspólnego programu badawczego na rzecz rozwoju nowoczesnych technologii eksploatacji węgla oraz rewitalizacji terenów pogórniczych - podała we wtorek JSW.

14.03.2017 15:10

Program badawczy ma służyć - jak wskazano w porozumieniu - utrzymaniu konkurencyjności i bezpieczeństwa polskiego sektora paliwowo-energetycznego poprzez transfer wiedzy oraz wdrażaniu w górnictwie innowacyjnych rozwiązań i technologii. Do maja ma powstać szczegółowy harmonogram działań dotyczących współpracy obu instytucji.

Współpraca między Głównym Instytutem Górnictwa a Jastrzębską Spółka Węglową to kolejne tego typu przedsięwzięcie zainicjowane przez Ministerstwo Energii. W ubiegłym tygodniu ramowe porozumienie o współpracy podpisały katowicki Węglokoks oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

"Zacieśnianie więzi między gospodarką a nauką jest bardzo ważne w kontekście wyzwań stojących przed gospodarką, zwłaszcza restrukturyzacją branży węglowej. Żeby polskie górnictwo było nowoczesne i sprawnie działało, spółki węglowe muszą ściśle współpracować z ośrodkami naukowymi" - skomentował we wtorek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Współpraca GIG i JSW ma być odpowiedzią na bieżące potrzeby przemysłu wydobywczego oraz wyzwania związane zarówno z trwająca restrukturyzacją górnictwa, jak i prawno-organizacyjnymi zmianami warunków prowadzenia eksploatacji górniczej - chodzi m.in. o nowe regulacje zawarte w pakiecie rozporządzeń ministra energii, wchodzącym w życie z początkiem lipca tego roku.

Strony listu intencyjnego planują m.in. wspólne prace badawczo-rozwojowe w zakresie wdrażania nowych technologii zwiększających efektywność i bezpieczeństwo robót górniczych oraz wprowadzania skutecznych metod i technologii wspomagających procesy rekultywacji terenów pogórniczych oraz unieszkodliwiania i zagospodarowania odpadów. Efektem ma być m.in. skuteczne przywracanie zdegradowanych terenów pogórniczych do obiegu gospodarczego oraz ograniczanie negatywnego wpływu górnictwa na środowisko.

Według dyrektora naczelnego GIG prof. Stanisława Pruska porozumienie z JSW otwiera drogę do wypracowania rozwiązań zwiększających innowacyjność oraz produktywność w JSW. Szef JSW Daniel Ozon podkreślił, że spółce zależy przede wszystkim na poprawie efektywności produkcji węgla koksowego, w którym wyspecjalizowane są kopalnie firmy.

"Cele programu są spójne z tworzoną strategią JSW na lata 2018-2030, która ma na celu budowę pozycji spółki jako europejskiego lidera rynku odpornego na przejściowe wahania koniunkturalne" - powiedział Ozon, podkreślając, że JSW potrzebuje nowoczesnych i bezpiecznych technologii prac górniczych, zapewniających przy tym dbałość o środowisko naturalne.

Wspólny program badawczy GIG i JSW obejmie w szczególności opracowanie i wdrożenie systemów eksploatacji węgla z wykorzystaniem tzw. obudowy kotwowej i kombajnów typu continuous miners, czyli do ciągłego urabiania. Planowane jest też poszukiwanie technologii drążenia wyrobisk korytarzowych z wykorzystaniem obudowy kotwowej oraz eksploatacji węgla z pokładów o bardzo stromym nachyleniu. Ponadto, naukowcy z GIG mają pomóc spółce w opracowanie wieloletniego programu rewitalizacji terenów po kopalni Krupiński w Suszcu, która z końcem marca br. ma trafić do spółki restrukturyzacyjnej w celu likwidacji.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)