Trwa ładowanie...
d36dl17
d36dl17

Wszyscy składamy się na przywileje

Rocznie wydajemy 2 tys. zł na przywileje dla branż uprzywilejowanych, a jest ich sporo.
Share
d36dl17

Rocznie wydajemy 2 tys. zł na przywileje dla branż uprzywilejowanych, wyliczyła "Polska".

Największą uprzywilejowaną grupą zawodową są górnicy - oprócz pensji przysługują im trzynastki, barbórkowa czternastka, węgiel za darmo lub pieniądze na jego zakup. A na emeryturę przechodzą po 25 latach pracy pod ziemią - podaje dziennik "Polska".

Nauczyciele mogą trzy razy w ciągu kariery zawodowej wziąć roczny, płatny urlop na podreperowanie zdrowia. Kolejarze zaś maja prawo do 99-procentowej ulgi na przejazdy pociągami, a w Dzień Kolejarza dostają po 200 zł brutto premii. Natomiast policjanci i żołnierze zawodowi mogą przejść na emeryturę po 15 latach służby, czyli już w wieku 35 lat. Przysługuje im wtedy 40 proc. emerytury, ale mogą dorabiać. Korzystają także z dopłat do wczasów. Ponadto żołnierze dostają mieszkania, dopłaty do dojazdów i dodatki za rozłąkę z rodziną.

Najbardziej obciążające dla naszych kieszeni są wcześniejsze emerytury. Ponad 20 mld zł rocznie kosztują nas emerytury wypłacane najwiekszym grupom zawodowym, czyli górnikom, kolejarzom i nauczycielom. Dodatkowo 6,5 mld zł rocznie wydajemy na emerytury dla policjantów, wojskowych i pracowników służb więziennych.

Zobacz też:
Cudzoziemcy wolą szarą strefę
Milionerzy w Sejmie

d36dl17

Podziel się opinią

Share
d36dl17
d36dl17