Trwa ładowanie...
d3dbax6
19-05-2010 14:35

Wszystkie kluby za wzmocnieniem pozycji Polski w MFW

Wszystkie kluby sejmowe opowiedziały się w środę za ratyfikacją poprawek do umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym, które m.in. wzmocnią pozycję Polski w funduszu i zwiększą nasz wpływ na decyzje podejmowane przez tę organizację.

d3dbax6
d3dbax6

Sejm musi wyrazić zgodę na ratyfikację przez prezydenta zmian w podpisanej przez Polskę umowie międzynarodowej o MFW. Zgodnie z omawianym w środę na posiedzeniu Sejmu rządowym projektem ustawy o ratyfikacji, zmiany w umowie mają dotyczyć zwiększenia siły głosów krajów o niskich dochodach oraz rozszerzenia działalności inwestycyjnej MFW.

Jan Kuriata z PO argumentował, że przyjęcie poprawek nie powoduje dla Polski bezpośrednio skutków dla budżetu państwa, natomiast zwiększy wpływ Polski na decyzje podejmowane przez MFW oraz wzmocni rolę Polski w funduszu i - pośrednio - na innych forach międzynarodowych.

Poparcie dla zmian w umowie wyraził także Stanisław Ożóg z PiS. Zaznaczył, że zgadza się z ich uzasadnieniem. Z kolei posłanka Bożena Kotkowska z Lewicy zwróciła uwagę, że poprawki do umowy nie budziły kontrowersji podczas prac komisji sejmowych.

- Ta jednomyślność jest zrozumiała. O ile bowiem wiele działań MFW może budzić kontrowersje, zwłaszcza Lewicy, o tyle nie są już kontrowersyjne zmiany w umowie MFW, które mają podlegać ratyfikacji - powiedziała Kotkowska. Jej zdaniem nie ma żadnego powodu, by zmiany te blokować. Zwróciła uwagę, że odmowa ratyfikacji umowy przez Polskę mogłaby zostać uznana za wyraz niechęci Polski w stosunku do krajów najbiedniejszych, które będą głównym beneficjentem zmian.

d3dbax6

Stanisław Witaszczyk z PSL zwrócił uwagę, że Polska była jednym z założycieli MFW w 1944 r. oraz aktywnie w nim uczestniczy. - Wprowadzenie poprawek do umowy o MFW powinno mieć na celu zwiększenie stabilności przychodów funduszu, co w połączeniu z programem redukcji wydatków powinno doprowadzić do stabilizacji budżetu funduszy w średnim okresie - powiedział.

Marszałek Stefan Niesiołowski poinformował po debacie, że projekt skierowano do bloku głosowań.

Zdaniem rządu zmiana wzmocni pozycję Polski jako aktywnego uczestnika współpracy międzynarodowej. Przyjęcie poprawki będzie też formalnym warunkiem wejścia w życie decyzji Rady Gubernatorów MFW dotyczącej reformy udziałów i głosów w MFW.

"Wskutek tej decyzji zwiększeniu ulegnie udział Polski, liczba głosów, a zatem i wpływ na decyzje podejmowane przez MFW. Wyższy udział zwiększa rozmiary możliwego kredytowania Polski udzielonego przez MFW, a także podnosi naszą wiarygodność w ocenie rynków finansowych" - napisano w uzasadnieniu.

d3dbax6

Ponadto zgodnie z poprawką każdy Dyrektor Wykonawczy, wybrany przez co najmniej 19 krajów członkowskich, będzie miał prawo do mianowania drugiego Zastępcy Dyrektora Wykonawczego. Według autorów zmian zwiększenie liczby Zastępców Dyrektora Wykonawczego w dużych konstytuantach (grupach krajów w MFW - PAP) ma na celu usprawnienie i wzmocnienie uczestnictwa tych grup w pracach MFW. Zmiana nie będzie miała wpływu na reprezentację Konstytuanty Szwajcarskiej, do której należy Polska. Nowi zastępcy będą mogli pojawić się w przypadku dwóch konstytuant afrykańskich, skupiających dużą liczbę krajów o niskim dochodzie, zaangażowanych w programy pomocowe MFW.

Zmiana w umowie przewiduje także wprowadzenie nowych zasad operacji inwestycyjnych MFW prowadzonych w ramach Rachunku Inwestycyjnego (Investment Account) oraz Rachunku Płatności Specjalnych (Special Disbursement Account). Ma też umożliwić funduszowi sprzedaż części złota (403 ton) posiadanego przez MFW i przeznaczenie zysku ze sprzedaży na operacje inwestycyjne.

"Rozszerzenie i uelastycznienie działalności inwestycyjnej MFW - poprzez zapewnienie stabilności finansowej Funduszu - przyczyni się do wzmocnienia nadzoru Funduszu nad światową gospodarką i zwiększenia jego skuteczności w stabilizowaniu systemu międzynarodowych finansów, co jest szczególnie istotne w warunkach dużych wahań na rynkach finansowych. Stabilność międzynarodowych finansów leży w interesie Polski, której rozwój jest silnie powiązany z sytuacją na międzynarodowych rynkach finansowych" - argumentuje rząd w uzasadnieniu do projektu.

d3dbax6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dbax6