Trwa ładowanie...
d3g9hh3
17-02-2011 18:06

Wybieramy kierunek południowy

Początek dzisiejszej sesji to oczywiście próba odrabiania wczorajszych strat. Nie mogło być inaczej, jeśli na giełdach amerykańskich widzieliśmy wczoraj kolejne rekordy. Poziom 2700 punktów wrócił do gry, ale tylko w pierwszej godzinie notowań.

d3g9hh3
d3g9hh3

Początek dzisiejszej sesji to oczywiście próba odrabiania wczorajszych strat. Nie mogło być inaczej, jeśli na giełdach amerykańskich widzieliśmy wczoraj kolejne rekordy. Poziom 2700 punktów wrócił do gry, ale tylko w pierwszej godzinie notowań.

W obliczu braku kontynuacji wzrostów na rynkach europejskich rozpoczęliśmy ruch na południe i już przed godziną 11.00 nic nie pozostało z początkowych wzrostów. Później było jeszcze gorzej, chociaż spadki nie przekraczały 0,5%. Południowe godziny to jak zwykle stabilizacja, dziś z lekką tendencją do korygowania wcześniejszego ruchu. Dopiero po godzinie 14.30 i serii danych ze Stanów Zjednoczonych (które były raczej neutralne) w ślad za giełdami europejskimi i kontraktami amerykańskimi ruszyliśmy do dołu. Pomimo niezbyt dużych spadków po rozpoczęciu sesji na Wall Street nasz rynek nie był w stanie pokusić się choćby o niewielką poprawę i kończymy na minimach sesji.

Obroty osiągnęły dziś poziom ponad 1 miliarda złotych, wzrost zanotowało jedynie 119 spółek, spadało 214. WIG20 zakończył się ostatecznie spadkiem (-1,70%), mWIG40 spadł o –0,63%, a sWIG80 o -0,30%. Najlepiej radziły sobie dzisiaj spółki chemiczne, gorzej wypadły banki, paliwa i media.
Największy negatywny wpływ na indeks WIG20 miały dzisiaj PEKAO (-2,61%), PKNOrlen (-2,66%), PKOBP (-2,15%), Telekomunikacja Polska (-1,00%), BRE (-5,05%) i KGHM (-3,22%), który mocno reaguje na spadki na rynku miedzi. Dużą przecenę znacząco korygował dzisiaj Getin, więc wczorajsze zakończenie możemy uznać za przypadek. Spółkami które wzrosły na dzisiejszej sesji były także Polimex Mostostal i CEZ.

Na szerokim rynku dobrze prezentowały się Police, które dziś podały wyniki za IV kwartał 2010 roku. Wynik uzyskany przez spółkę był dużo powyżej oczekiwań analityków, a dodatkowo spółka spodziewa się dalszego wzrostu cen nawozów w obecnym roku. Wzrosty Sfinksa to efekt przedstawienia szczegółów planowanych emisji akcji dla wierzycieli oraz w ramach prawa poboru, oraz planów rozwoju zakładających wzrost sprzedaży i rentowności. Nowe maksima obecnej fali wzrostowej notuje dziś Wasko.

d3g9hh3

Słaby początek sesji miała dzisiaj Sadovaya, której kurs niebezpiecznie zbliżał się do minimów krótkiej historii notowań na GPW. W późniejszej fazie udało się straty odrobić i zakończyć wzrostem po informacjach o produkcji i sprzedaży węgla w styczniu w kopalniach należących do spółki. Kolejne rekordy obecnej fali wzrostowej poprawiał dziś Optimus. Na początku stycznia akcje tej spółki kosztowały niewiele ponad 3 złote, dziś w porywach 8 złotych. Zarobek, który był możliwy do osiągnięcia imponujący, ryzyko moim zdaniem obecnie też niemałe, co potwierdza zachowanie w końcówce sesji.

Spore spadki zanotował dzisiaj Remak, który przed sesją podał swoje wyniki. Sesji do udanych nie zaliczą również akcjonariusze City Interactive, AD Drągowski, Drewex, Zastal, One2One i Talex.

Na dzisiejszej sesji zadebiutowały prawa do akcji spółki Inpro (+1,51%) zajmującej się działalnością deweloperską, w szczególności budową mieszkań i lokali użytkowych. Pierwszy dzień notowań nie wypadł okazale i kurs transakcji był zbliżony do ceny emisyjnej. Niewykorzystane okazje na poprawienie notowań na giełdzie w Warszawie niestety się mszczą. Nowe rekordy obecnej hossy na rynkach rozwiniętych nie pomagały nam od dłuższego czasu. Rynek pozostawał w męczącym trendzie bocznym jakby czekał na korektę na giełdach rynków rozwiniętych.

Prawdopodobnie się jej prędzej czy później doczeka. Tylko czy wtedy będziemy mogli liczyć na lepsze zachowanie naszego rynku względem DAXa, czy S&P500. Patrząc na dokonania ostatnich sesji, trudno być optymistą. Za scenariusz bardziej prawdopodobny uważam zejście indeksu WIG20 poniżej poziomu 2600 punktów, niż dalsze pozostawanie w bezruchu, o wzrostach nie mówiąc. Jak głębokie mogą być spadki, zależało będzie od skali ewentualnej przeceny na zachodnich giełdach i mam nadzieję, że po zdrowej korekcie rynki powrócą do wzrostów.

d3g9hh3

Piotr Trzciński
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d3g9hh3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3g9hh3