Trwa ładowanie...
d407x0w

Wybory 2020 druga tura. Na kogo można głosować w wyborach prezydenckich. Jak oddać ważny głos?

Wybory 2020. 12 lipca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Jak głosować, by nasz głos w wyborach był ważny?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W wyborach prezydenckich 2020 można zagłosować tradycyjnie lub korespondencyjnie.
W wyborach prezydenckich 2020 można zagłosować tradycyjnie lub korespondencyjnie. (PAP)
d407x0w

Wybory 2020. Lista kandydatów

W drugiej turze wyborów prezydenckich 2020 wystartuje dwóch kandydatów. Oto oni:

  • Andrzej Duda, kandydat bezpartyjny, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość,
  • Rafał Trzaskowski, Koalicja Obywatelska
d407x0w

Wybory 2020. Jak zagłosować, by nasz głos był ważny?

W wyborach prezydenckich 2020 można zagłosować tradycyjnie lub korespondencyjnie. Osoby, które głosują w sposób tradycyjny, czyli w lokalu wyborczym, muszą zabrać dokument potwierdzający tożsamość. Jest to dowód osobisty, prawo jazdy bądź paszport. Dokument ten należy okazać członkowi komisji wyborczej przed pobraniem karty do głosowania, a sam odbiór należy pokwitować podpisem. Bez weryfikacji naszej tożsamości członek komisji wyborczej nie wyda nam karty do głosowania.

Następnie na karcie do głosowania należy postawić znak "X" w kratce przy nazwisku jednego z kandydatów. Muszą to być dwie przecinające się linie. By głos był ważny, należy wskazać tylko jednego kandydata na karcie wyborczej.

d407x0w

Na karcie do głosowania, którą otrzymamy od komisji wyborczej po zweryfikowaniu naszej tożsamości, znajdować się będą dwa alfabetycznie umieszczone nazwisk kandydatów startujących w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Karta powinna być ostemplowana pieczęcią obwodowej komisji wyborczej oraz mieć wydrukowany odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej. Bez którejś z pieczęci na karcie do głosowania nasz głos nie będzie ważny.

Wybory 2020. Jak głosować korespondencyjnie?

Jeśli wyborca zdecydował się na głosowanie korespondencyjnie i spełnił wymogi, żeby móc tak zagłosować, otrzymał na adres zameldowania pakiet wyboczy (kartę do głosowania, kopertę do głosowania, oświadczenie o samodzielnym i tajnym głosowaniu, kopertę zwrotną i instrukcję jak zagłosować).

Osoby głosujące korespondencyjnie mogą też do piątku 10 lipca wrzucić kopertę zwrotną do nadawczej skrzynki pocztowej (Poczty Polskiej) na terenie gminy, w której zlokalizowana jest obwodowa komisja wyborcza właściwa dla twojego spisu wyborców.

d407x0w

Gdy wyborca nie zrobi tego w tym terminie, to w dniu drugiej tury wyborów prezydenckich 2020 może przynieść osobiście (lub w jej imieniu inna osoba) kopertę zwrotną z oddanym już głosem na karcie do głosowania. Kartę zwrotną należy przynieść do lokalu wyborczego (od 7:00 do 21:00) zgodnego z adresem zameldowania. Tak samo jak przy tradycyjnym głosowaniu, na karcie do głosowania należy postawić znak "X" w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

d407x0w

Podziel się opinią

Share
d407x0w
d407x0w