Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie 2020. Przypominamy zasady panujące w lokalach wyborczych

Już dzisiaj mają miejsce wybory prezydenckie 2020 roku. Z tej okazji przypominamy podstawowe zasady w kwestii głosowania.

Wybory prezydenckie 2020. Przypominamy zasady panujące w lokalach wyborczychŹródło: Getty Images
dbj9fe3
dbj9fe3

Wybory prezydenckie 2020. Jak głosować w wyborach na prezydenta i w jakich godzinach? Zasady

W lokalu wyborczym należy pobrać kartę do głosowania, jednak żeby tak się stało, w pierwszej kolejności musimy okazać dokument potwierdzający naszą tożsamość. Może to być dowód osobisty lub każdy inny dokument posiadający informację o organie, który go wydał oraz nasze imię, nazwisko oraz zdjęcie. Do tych dokumentów zaliczają się paszport, prawo jazdy, legitymacja, karta miejska.

W lokalach wyborczych będą panowały określone wytyczne sanitarne. Należy o nich pamiętać i bezwzględnie się do nich stosować, ponieważ w przeciwnym razie członkowie komisji wyborczej mogą uniemożliwić nam otrzymanie karty do głosowania.

Wybory prezydenckie 2020. Jak głosować w wyborach na prezydenta i w jakich godzinach? Zasady

W myśl obowiązującej ustawy w wyborach prezydenckich 2020 głosować można na dwa sposoby:

  • w sposób tradycyjny, czyli oddanie głosu w lokalu wyborczym,
  • w sposób korespondencyjny
dbj9fe3

Oba sposoby są do siebie podobne. Na podstawie przepisów, żeby głos uznać za ważny należy wskazać jednego kandydata na karcie wyborczej. W kratce obok jego nazwiska należy postawić znak "X". Muszą to być dwie przecinające się linie.

O godzinie 21, kiedy kończy się czas na głosowanie, jeden z członków komisji powinien stanąć na końcu kolejki - tym samym wszystkie osoby przed nim będą mogły zagłosować, nawet jeśli do 21 nie znajdują się na terenie lokalu wyborczego, ponieważ stoją w kolejce na zewnątrz.

dbj9fe3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbj9fe3