Trwa ładowanie...

Wyciek amoniaku w Międzyrzecu Podlaskim. Wstrzymana produkcja w zakładzie drobiarskim

Dopiero po badaniach przeprowadzonych przez zewnętrzne laboratorium zapadnie decyzja, co dalej z produkcją w zakładach drobiarskich Sedar w Międzyrzecu Podlaskim. W niedzielę doszło tam do wycieku amoniaku, a w kolejnych dniach warunki nie pozwalały na pracę.

Wyciek amoniaku w Międzyrzecu Podlaskim. Wstrzymana produkcja w zakładzie drobiarskimŹródło: PAP, fot: Tomasz Waszczuk
d8tct28

Zakład drobiarski Sedar w Międzyrzecu Podlaskim, zatrudniający ok. 160 osób, nie może wznowić produkcji - informuje "Dziennik Wschodni". To konsekwencja wycieku, do którego doszło w niedzielę, ale także sytuacji z kolejnych dni. W poniedziałek pracownicy wrócili do pracy, ale po kilku godzinach znów konieczne było wstrzymanie produkcji.

Dziennik informuje, że w zakładzie wciąż znajdowała się woda amoniakalna. Siedem osób musiało być hospitalizowanych po oddychaniu oparami. Strażacy do godz. 22 wietrzyli pomieszczenia. Udało im się zneutralizować zagrożenie. Dla służb sanitarnych było już jednak za wiele. Zakład nie może wznowić pracy do czasu przeprowadzenia badania na stężenie amoniaku przez zewnętrzne akredytowane laboratorium.

Pozytywne wyniki pomiarów nie zakończą sprawy. Zakładowi przygląda się także Państwowa Inspekcja Pracy oraz policja. Ta ostatnia prowadzi "postępowanie przygotowawcze w kierunku sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia ludzi bądź dla mienia w wielkich rozmiarach".

d8tct28

"Rozszczelnienie instalacji chłodzącej"

We wtorek dyrekcja zakładu wystosowała oficjalne oświadczenie w sprawie wycieku.

"W dniu 22 kwietnia miała miejsce awaria w zakładzie w Międzyrzecu Podlaskim z udziałem amoniaku. W czasie zdarzenia nie były prowadzone procesy produkcyjne. Najprawdopodobniej nastąpiło rozszczelnienie części instalacji chłodniczej. Jedna osoba, została poszkodowana i objęta fachową opieką medyczną. Nie nastąpiło zagrożenie dla produktów i otoczenia zakładu. Natychmiast wszczęto akcję naprawczą z udziałem służb i inspekcji zewnętrznych.

Zobacz także: Drób ekologiczny i z chowu na głębokiej ściółce. Czym się różnią?

Dwa dni później w dniu 24 kwietnia, po zakończeniu procedur naprawczych i upewnieniu się że nie ma zagrożenia, produkcję wznowiono. Po ok. 2 godzinach pracy dwóch pracowników zgłosiło złe samopoczucie. Wezwano służby medyczne i przeprowadzono ewakuację pracowników zakładu. Udzielono fachowej opieki medycznej, osoby poszkodowane przewieziono do szpitala. Inspekcje i służby zewnętrzne wyjaśniają przyczyny zdarzenia. Wstępnie ustalono, że nie doszło do kolejnego wycieku amoniaku. Obecnie trwa procedura wyjaśniająca.

d8tct28

Nie występuje zagrożenia dla zdrowia i życia prawników zakładu Sedar S.A., a także okolicznych mieszkańców.

Oprócz procedur zabezpieczających wdrożone zostały procedury wyjaśniające przyczyny zaistniałej sytuacji w zakładzie w Międzyrzecu Podlaskim" - informowała Grażyna Prokopiuk, dyrektor generalny Sedar S.A. (pisownia oryginalna).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d8tct28
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8tct28