Wydajność Polaka w pracy - raport z ankiety

Wielu pracowników przyznaje, że będąc w pracy wykorzystuje każdą okazję, sprzyjającą temu, by poświęcić się prywatnym sprawom. Innymi słowy, tracimy mnóstwo czasu na czynności zupełnie niezwiązane z naszą pracą i nieprzynoszące nam profitów na kanwie zawodowej.

Wydajność Polaka w pracy - raport z ankiety

01.12.2006 | aktual.: 29.12.2006 11:24

Ankieta, przeprowadzona na forum naszego serwisu dowiodła, że większość internautów ocenia siebie jako pracowitych i wydajnych w pracy.
45 % spośród głosujących 2400 osób uznało swoją pracę jako wysoko efektywną *(zobacz wyniki)*.

26 % ankietowanych twierdzi nawet, że ich efektywność w wykonywaniu obowiązków zawodowych jest bardzo wysoka.

19 % biorących udział w naszej ankiecie uznało swoją efektywność za przeciętną. Pamiętajmy jednak, że określenie "przeciętny" nie jest równoznaczne z "niskim".

Natomiast procent osób postrzegających swoją pracę jako niskowydajną i małoefektywną jest naprawdę niewysoki - jedynie 4 % twierdzi, że ich efektywność jest stosunkowo niska, zaś 6 % określa ją jako niską.

Wydajność przeciętnego Polaka w pracy nie jest więc w tak złej kondycji, jak należałoby się tego spodziewać po konfrontacji z wynikami sondażu przeprowadzonego przez Ipsos (zob. artykuł: Pracownicy biurowi są mało wydajni).


Wyniki badań ankietowych, przeprowadzonych niedawno przez Ipsos wykazały, że polscy pracownicy biurowi są mało wydajni. Z ich własnych ocen wynika, że w stosunku do ilości czasu, który spędzają w pracy - produktywnie wykorzystują tylko 82 procent. Porównując wyniki badań pracowników polskich i zagranicznych dowiadujemy się, że jesteśmy lepsi od Brytyjczyków (ich współczynnik produktywnie wykorzystywanego czasu pracy wynosi jedynie 78 procent), ale gorsi od Niemców (których ocena wydajności wynosi aż 89 procent).

Jakie są podstawowe przyczyny, które odciągają nas od produktywnego spędzania czasu? Badania Ipsos wykazały, że przeważają wśród nich przerwy na posiłki, korzystanie z usług Internetu, czytanie czasopism, plotkowanie, korzystanie z prywatnej poczty elektronicznej oraz palenie papierosów. Innymi słowy, tracimy mnóstwo czasu na czynności zupełnie niezwiązane z naszą pracą i nieprzynoszące nam profitów na kanwie zawodowej.

Wielu pracowników przyznaje, że będąc w pracy wykorzystuje każdą okazję, sprzyjającą temu, by poświęcić się prywatnym sprawom. Ma to miejsce głównie wtedy, gdy jest się zatrudnionym w miejscu innym, niż własny dom. Jeśli natomiast sytuacja zatrudnionego przedstawia się w ten sposób, że wykonuje on pracę w domu - sprawy mają się zupełnie inaczej. Osoby, które pracują w domu, przede wszystkim w inny sposób organizują sobie czas. O ile tylko mają takie możliwości i nie muszą pracować w konkretnych godzinach - np. być w stałym kontakcie z pracodawcą drogą internetową - starają się jak najbardziej efektywnie wykorzystać czas przeznaczony na pracę. Takie podejście niesie ze sobą szansę na znaczne skrócenie czasu pracy, co oznacza, że przy odpowiedniej organizacji można zyskać dla siebie nawet 2-3 godziny wolnego czasu.

Nasza efektywność jednak w głównej mierze zależy od tego, jak ogólnie postrzegamy własną pracę. Jeśli traktujemy ją jako przykry obowiązek i konieczność, będziemy szukać każdej mozliwości "oderwania się" od wykonywania czynności zawodowych. Natomiast, jeżeli praca jest dla nas ważną częścią życia, w której się realizujemy i spełniamy osobiste ambicje - potrafimy działać bardzo efektywnie, mając na celu rozwój własnych zdolności i podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

A jak Wy oceniacie swoją efektywność w pracy? Staracie się unikać wykonywania obowiązków i wykorzystujecie każdą nadarzającą się po temu okazję? Czy może angażujecie się w wykonywaną pracę do tego stopnia, że dajecie z siebie jak najwięcej? Chcemy poznać Wasze opinie!

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)