Wydarzenia z kraju, 21‑22 listopada

...

22.11. Warszawa (PAP) - Poniżej przedstawiamy skrót wydarzeń z kraju z soboty i niedzieli, 21-22 listopada.

Donald Tusk proponuje zmianę konstytucji: wybór prezydenta przez Sejm i Senat i odebranie mu prawa weta; ograniczenie liczby parlamentarzystów; nowe ordynacje wyborcze. Według prezydenckiego ministra propozycje są "niepoważne". PiS mówi o "propagandowych koncepcjach". SLD jest gotowe do rozmów. PSL nie widzi szans na szybkie przyjęcie zmian.

W ciągu najbliższych 20 lat najważniejsza dla rozwoju Polski jest poprawa jakości edukacji - mówili uczestnicy panelu "Polska przyszłości" zorganizowanego w sobotę w kancelarii premiera z okazji dwulecia rządu Donalda Tuska.

Uporządkowanie finansów publicznych, w tym m.in. przegląd emerytalny, który miałby ograniczyć generowanie długu publicznego oraz zwiększenie efektywności funduszy emerytalnych - m.in. takie zadania stoją według szefa doradców premiera Michała Boniego przed gabinetem Donalda Tuska.

Prezydencki minister Paweł Wypych jest zdania, że przedstawione w sobotę przez premiera Donalda Tuska propozycje zmian w konstytucji są "niepoważne" i niemożliwe do zrealizowania w ciągu pół roku. "To ewidentne szycie ustroju pod własną osobę" - uważa Wypych.

Konstytucję trzeba zmienić, bo ona jest zła, tylko trzeba ją zmienić w bardzo wielu punktach, a nie tylko tych, które w tej chwili są doraźnie potrzebne PO - powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zadeklarował, że jego partia gotowa jest do poważnej dyskusji na temat zmian ustrojowych w Polsce.

Poseł PiS Mariusz Błaszczak, oceniając propozycje zmian w konstytucji przedstawione przez szefa rządu, powiedział, że Donald Tusk usiłuje osłabić pozycję prezydenta, gdyż najwyraźniej nie wierzy w swoje zwycięstwo w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

Szef SLD Grzegorz Napieralski wyraził w sobotę gotowość do rozmów z premierem Donaldem Tuskiem o zmianach w konstytucji, jednak - w jego opinii - to nie kształt dzisiejszej ustawy zasadniczej jest problemem, ale charaktery Tuska i prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którzy nie potrafią ze sobą współpracować.

Zaproponowany przez premiera kierunek zmian konstytucyjnych jest dobry, choć nie pokrywa się całkowicie z naszymi pomysłami - mówi PAP Jerzy Stępień, b. prezes Trybunału Konstytucyjnego i współautor propozycji zmian w ramach konwersatorium "Doświadczenie i Przyszłość".

Janusz Piechociński (PSL), odnosząc się do pomysłów premiera Donalda Tuska w kwestii zmian w konstytucji, powiedział, że są one niemożliwe do przeprowadzenia w tak krótkim czasie. Jego zdaniem, premier rozpoczął kampanię prezydencko-parlamentarną, "w której proponuje wszystko gdzie można, na potrzeby sondaży opinii publicznych".

Premier Donald Tusk powiedział w sobotę, że jeśli prezydent podpisze ustawę hazardową przed skierowaniem jej do Trybunału Konstytucyjnego, to nie będzie miał żadnych zastrzeżeń do postępowania Lecha Kaczyńskiego. Podkreślił, że on sam nie ma wątpliwości, że ustawa jest konstytucyjna.

W najbliższych dniach zaczną się konsultacje z szefami klubów parlamentarnych w sprawie zaproponowanych przez premiera Donalda Tuska zmian w konstytucji - zapowiedział wiceszef klubu PO, b. minister w kancelarii premiera, Rafał Grupiński.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaprezentował w niedzielę liczący osiem sekcji tematycznych Zespół Pracy Państwowej. Jego członkowie przedstawili pomysły, które chcą zrealizować po dojściu partii do władzy. Mówili m.in. o podniesieniu składki zdrowotnej, walce z nielegalnym lobbingiem, zlikwidowaniu gimnazjów, zrównaniu unijnych dopłat dla polskich i rolników z innych krajów.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapewnił w niedzielę, że po wyborach w 2011 roku PiS będzie gotowy do rządzenia i do tego, by dokonać zmian, których Polska potrzebuje.

Do soboty w Polsce stwierdzono 524 przypadki zakażenia wirusem grypy A/H1N1 - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.(PAP)

bas/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)