Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 12 stycznia, 17.00

...

12.01.2012 | aktual.: 12.01.2012 17:24

12.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Dekrety i uchwała o wprowadzeniu stanu wojennego podjęta przez Radę Państwa 12 grudnia 1981 r. były nielegalne - wskazał Sąd Okręgowy w Warszawie w uzasadnieniu wyroku w procesie autorów stanu wojennego.

- Stan wojenny nie został wprowadzony wobec zagrożenia interwencją wojskową, lecz aby utrzymać pozycję jego autorów w hierarchii państwowej i partyjnej - ocenił Sąd Okręgowy w Warszawie.

- Karę 2 lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat wymierzył w czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie Czesławowi Kiszczakowi w procesie autorów stanu wojennego. Sąd uniewinnił b. I sekretarza KC PZPR Stanisława Kanię, a sprawę członkini rady państwa Eugenii Kempary - umorzył.

- Wojciech Jaruzelski byłby uznany za winnego w sprawie stanu wojennego, gdyby nie zawieszono jego sprawy z powodu złego zdrowia - przyznał prok. IPN Piotr Piątek po wyroku stwierdzającym, że stan wojenny przygotowała grupa przestępcza.

- Były I sekretarz KC PZPR Stanisław Kania konsekwentnie opowiadał się za politycznym rozwiązaniem sytuacji w kraju i nie zaakceptował rozwiązań siłowych - uzasadnił w czwartek sąd uniewinnienie Kani w procesie autorów stanu wojennego.

- Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak, Florian Siwicki i Tadeusz Tuczapski stanowili związek przestępczy o charakterze zbrojnym, który przygotował i z zaskoczenia doprowadził do nielegalnego wprowadzenia stanu wojennego w PRL - uznał w czwartek warszawski sąd.

- PSL usztywnia swoje stanowisko w sprawie wieku emerytalnego kobiet. Nie rezygnuje z postulatu zmniejszania czasu pracy kobiet o 3 lata za każde urodzone dziecko; chce szukać poparcia wśród kobiet w parlamencie. To reakcja na decyzję resortu finansów w sprawie długu partii. Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł w PSL szef partii Waldemar Pawlak nie zamierza powstrzymywać swoich posłów przed jeszcze mocniejszym "wbijaniem szpilki" w koalicyjną PO. Ma to być reakcja na decyzję ministra finansów Jacka Rostowskiego, który nie zgodził się na umorzenie odsetek od długu PSL wobec Skarbu Państwa.

- Naczelna Rada Aptekarska wezwała w czwartek aptekarzy, by nie realizowali recept z błędami formalnymi ani z dodatkowymi znakami, w tym z pieczątkami "Refundacja do decyzji NFZ".

- Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów związanych z ustawą budżetowową na 2012 r., na mocy których zamrożone zostały wynagrodzenia w prokuraturze i sądach. O wniosku do TK władze Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP poinformowały w czwartek na konferencji prasowej w Szczecinie.

- Dwa przepisy nowej ustawy o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych, które w 2009 r. zaskarżył prezydent, są niezgodne z konstytucją, ale nie na tyle, by ustawa nie mogła wejść w życie - wynika z czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

- Były szef WSI Marek Dukaczewski nie będzie ekspertem sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych; jego kandydatura została odrzucona na czwartkowym posiedzeniu komisji - potwierdził PAP szef komisji Stanisław Wziątek (SLD).

- Większość Polaków dobrze ocenia 2011 r. w wymiarze prywatnym i zawodowym, ale w rok 2012 wchodzimy pełni obaw - wynika z opublikowanego w czwartek badania CBOS. Zadowolenie z życie deklaruje 68 proc. badanych.

- Kilkaset osób z Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych protestowało w czwartek przed Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim w Warszawie. Związkowcy domagali się, by podwyżki w 2012 r. objęły nie tylko policjantów i żołnierzy, ale też pozostałych funkcjonariuszy. Podobne pikiety odbyły się także w pozostałych miastach-organizatorach Euro 2012: Gdańsku, Poznaniu i we Wrocławiu.

- Ponad tysiąc funkcjonariuszy straży pożarnej, straży granicznej, służb więziennictwa i policji z czterech województw manifestowało na ulicach Poznania, domagając się podwyżek nie tylko dla policji i wojska, ale także dla pozostałych służb mundurowych.

- Opolska prokuratura okręgowa złożyła apelację od decyzji sądu o rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej - powiedziała w czwartek PAP Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego opolskiego sądu okręgowego.

- Robert Biedroń z Ruchu Palikota pozostanie wiceprzewodniczącym sejmowej komisji sprawiedliwości. W czwartek posłowie odrzucili wniosek o jego odwołanie. Złożył go PiS, argumentując, że Biedroń przyznał się do palenia marihuany.

- Klub Ruchu Palikota wspólnie z Kancelarią Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza przygotowuje projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Partia chce m.in., by prawo do tworzenia związków zawodowych mieli wszyscy pracownicy, a nie tylko zatrudnieni na umowę o pracę.

- Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zdecydowała w czwartek o skierowaniu do dalszych prac projektu uchwały PiS w sprawie obecności krzyża w sali obrad Sejmu.

- W PiS powstał zespół medialny. Posłowie mają wspólnie przygotowywać pomysły na konferencje prasowe i planować akcje medialne - dowiedziała się PAP od rzecznika PiS Adama Hofmana.

- Posłowie i senatorowie PiS będą zbierać podpisy pod apelem w sprawie przyznania Telewizji Trwam koncesji na tzw. multipleksie cyfrowym - zdecydowało kierownictwo partii. PAP dotarła do uchwały komitetu politycznego PiS w tej sprawie. Uchwała zobowiązuje wszystkich parlamentarzystów PiS do udziału w akcji zbierania podpisów.

- Prokuratura Apelacyjna w Krakowie umorzyła śledztwo w sprawie nieprawidłowości w Polskim Związku Narciarskim w latach 1998-2005. Śledztwo wykazało nieprawidłowości, ale nie przestępstwa finansowe - poinformował PAP w czwartek rzecznik prokuratury Piotr Kosmaty.

amp/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)