Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 21 czerwca, 20.00
...
21.06.2012 | aktual.: 21.06.2012 20:23
21.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Pięciu z 15 kandydatów na stanowisko prezesa NFZ nie spełniło wymogów formalnych; komisja konkursowa wysłuchała w czwartek pozostałych dziesięć osób - dowiedziała się PAP w Ministerstwie Zdrowia po zakończeniu rozmów.
- Prezydent Bronisław Komorowski ratyfikował w czwartek polsko-rosyjską umowę o zasadach małego ruchu granicznego. Dotyczy ona mieszkańców Warmii i Mazur, części Pomorza, a po stronie rosyjskiej - całego obwodu kaliningradzkiego.
- Urszula Pasławska została wiceministrem w resorcie skarbu państwa. O powołaniu jej na to stanowisko poinformowało ministerstwo na stronie internetowej.
- Rzecznik MSZ Marcin Bosacki powiedział PAP, że gdy zostanie oficjalnie potwierdzone, że dokumenty odnalezione przez prof. Natalię Lebiediewą to białoruska lista katyńska, MSZ oficjalnie zwróci się do władz Federacji Rosyjskiej o ich przekazanie Polsce. "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że białoruską listę katyńską, czyli listę polskich obywateli wywiezionych do katowni w Mińsku odnalazła w Rosyjskim Wojskowym Archiwum Państwowym prof. Natalia Lebiediewa. Losy i imienne dane ofiar z białoruskiej listy katyńskiej nie były do tej pory Polsce znane.
- UOKiK zgłosił Komisji Europejskiej projekt pomocy na ochronę środowiska dla Kompanii Węglowej - podało w czwartek biuro prasowe urzędu. Chodzi o dotację w wysokości ok. 17 mln zł na inwestycje, których celem jest podwyższenie poziomu ochrony środowiska. KE ma dwa miesiące na decyzję, czy planowane wsparcie jest zgodne z przepisami unijnymi. Termin ten może zostać przedłużony, jeżeli Komisja poprosi o dodatkowe informacje i wyjaśnienia - dodał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).
- KE rozpoczęła w czwartek drugi etap procedury o naruszenie prawa UE wobec dziesięciu państw, w tym Polski, łamiących dyrektywę o ochronie kur niosek. KE ponownie wzywa te państwa do wdrożenia zakazu stosowania niespełniających norm UE klatek dla kur niosek. Komisja Europejska przesłała w czwartek tzw. uzasadnione opinie do dziesięciu państw, które dotąd nie wdrożyły należycie dyrektywy z 1999 roku, wprowadzającej zakaz stosowania dla kur niosek klatek niespełniających unijnych kryteriów.
- CBA miało prawo zacząć operację specjalną w "aferze gruntowej", fałszować w niej dokumenty urzędowe i stosować podsłuchy, m.in. wobec polityków - wynika z uzasadnienia środowej decyzji sądu o umorzeniu sprawy b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego i jego podwładnych. W czwartek rzecznik Sadu Okręgowego w Warszawie sędzia Wojciech Małek przedstawił PAP szczegóły 21-stronicowego uzasadnienia sądu (półtorej kartki jest niejawne). Sędzia potwierdził środowe informacje Kamińskiego, że sąd we wszystkich zarzutach stawianych wszystkim czterem oskarżonym uznał brak znamion przestępstwa.
- Porozumienie Organizacji Lekarskich, zrzeszające największe związki zawodowe medyków, zaapelowało w liście do premiera Donalda Tuska o interwencję ws. umów z NFZ na wypisywanie recept refundowanych. Lekarze domagają się wycofania z nich zapisów o karach.
- RP chce odwołania Marka Sawickiego z funkcji ministra rolnictwa za to, że wykorzystał do autopromocji, wyprodukowany za państwowe pieniądze, spot dot. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. PO i PSL oraz PiS i SLD są przeciwne inicjatywie; SP nie podjęła decyzji. Poseł Ruchu Artur Dębski poinformował na czwartkowej konferencji prasowej, że projekt wniosku o wotum nieufności dla Sawickiego został przekazany do wszystkich klubów parlamentarnych. "W poniedziałek do południa będziemy zajmować się zbieraniem podpisów i na najbliższym posiedzeniu Sejmu będziemy chcieli złożyć wniosek o odwołanie ministra Sawickiego" - zapowiedział.
- Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opublikowało w czwartek projekt nowelizacji ustawy o rtv, która ma wdrożyć do polskiego prawa zapisy unijnej dyrektywy audiowizualnej w zakresie usług na żądanie (VOD). Z ubiegłorocznej noweli zapisy te wykreślono po proteście internautów. Projekt nowelizacji ustawy o rtv został opublikowany na stronie internetowej resortu. Jak poinformował PAP rzecznik ministerstwa Artur Koziołek, projekt został skierowany do konsultacji międzyresortowych i społecznych. Mają one charakter otwarty; potrwają do 4 lipca.
- Zarząd Solidarnej Polski wybrał szefów regionów oraz sekretarza generalnego partii. Wśród 16 "baronów" są głównie posłowie i europarlamentarzyści SP. Sekretarzem generalnym został Andrzej Dera, który ma odpowiadać za budowanie i dalszy rozwój struktur ugrupowania.
- Szef PiS Jarosław Kaczyński poinformował w czwartek, że wysłał list do premiera Donalda Tuska z apelem o podjęcie działań na rzecz wyrównania dopłat bezpośrednich w UE dla polskich rolników.
- Do polskich sądów wpłynęło dotychczas 157 spraw o przestępstwa w związku z incydentami, do których doszło podczas Euro; dotyczyły one 215 osób. Większość spraw toczyła się w Warszawie - wynika z danych udostępnionych w czwartek przez resort sprawiedliwości. Wobec 124 osób zapadły wyroki skazujące, pięć osób uniewinniono, wobec sześciu osób zastosowano umorzenie - poinformował szef zespołu ds. Euro w Ministerstwie Sprawiedliwości sędzia Sławomir Siwierski. Pozostałe sprawy są odroczone lub przekazano je prokuratorowi do prowadzenia postępowania.
- Rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji mł. insp. Maciej Karczyński powiedział, że nie ma informacji, by na czwartkowy ćwierćfinał Euro 2012 Czechy-Portugalia w Warszawie mieli przyjechać piłkarscy chuligani. Na konferencji prasowej w Pałacu Kultury i Nauki rzecznik KSP przypomniał, że czwartkowe spotkanie będzie zabezpieczało 6 tys. funkcjonariuszy. Miasto patroluje też 1100 strażników miejskich.
- Kilkadziesiąt tysięcy kibiców z zagranicy ma przyjechać do Polski na rozgrywane w czwartek i piątek dwa ćwierćfinały Euro 2012 - poinformowała w czwartek minister sportu Joanna Mucha. Oba spotkania policja ocenia jako mecze niskiego ryzyka.
- Ciało 21-letniego kibica z Irlandii, które wydobyto z Brdy w Bydgoszczy, rozpoznała jego rodzina, a sekcja wykazała, że mężczyzna utonął - poinformował w czwartek PAP szef Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz - Południe Leon Bojarski.
- W połowie czerwca największym poparciem cieszyła się PO (30 proc.), drugie miejsce zajęło PiS (23 proc.) - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska. Do Sejmu weszłyby też: Ruch Palikota (9 proc.), SLD (8 proc.) i PSL (6 proc.)
- 90 proc. Polaków powyżej 75 roku życia źle ocenia stan swojego zdrowia; tak samo uważa 34 proc. badanych spośród osób między 60 a 74 rokiem życia - wynika z majowego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Tylko 10 proc. najstarszych seniorów mówi, że czuje się dobrze.
- Ponad 50 proc. pracowników wzięło udział już w referendum strajkowym, które trwa od środy w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) - podali w czwartek związkowcy. Wyniki głosowania mają być ogłoszone w piątek przed południem.
- W weekend pasażerowie korzystający z usług Wizz Air będą mieli problemy z dostępem do systemu umożliwiającego rezerwację biletów oraz odprawy online. Powodem są niezbędne prace konserwacyjne - podał przewoźnik w komunikacie.
- Po burzach, które minionej nocy przeszły nad Polską, strażacy interweniowali ok. 370 razy, głównie wypompowywali wodę z budynków i usuwali powalone drzewa. Nikt nie zginął ani nie odniósł obrażeń - poinformował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak. (PAP)
amp/ jtt/ osz/