Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 24 lutego, 17.00

...

24.02.2011 | aktual.: 24.02.2011 17:38

24.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Przedstawiciele PKW na czwartkowym spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim ocenili, że przeprowadzenie wyborów parlamentarnych 30 października może być trudne z powodu przypadającego 1 listopada święta Wszystkich Świętych - poinformował prezydencki minister Krzysztof Łaszkiewicz.

- Wszystkie kluby poselskie poparły podczas czwartkowej debaty w Sejmie projekt rezolucji potępiającej reżim Alaksandra Łukaszenki za represje polityczne na Białorusi i sfałszowanie wyników grudniowych wyborów prezydenckich.

- Kancelaria premiera przedstawiła listę 36 priorytetowych projektów ustaw na ten rok. Wśród najważniejszych projektów są: ustawa o obniżeniu składek do OFE, o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym, o świadczeniach rodzinnych oraz znosząca NIP dla niektórych podatników.

- Przepisy zakładające karanie tzw. stalkingu - czyli uporczywego, złośliwego nękania powinny wejść w życie jeszcze w tym półroczu - zapowiada PO. Najprawdopodobniej w piątek Sejm będzie głosował nad nowelą Kodeksu karnego, wprowadzającą za stalking karę do 3 lat więzienia.

- Senacka komisja praworządności i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała wszystkich czterech kandydatów do mającej powstać Rady Instytutu Pamięci Narodowej. 3 marca Senat ma wybrać dwóch z nich do Rady, która wyłoni kandydata na prezesa IPN.

- 59 proc. Polaków uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku. Przeciwnego zdania jest 23 proc. badanych, a 18 proc. nie potrafi wyrazić opinii w tej sprawie - wynika z lutowego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Z badań CBOS wynika, że w porównaniu z ubiegłym miesiącem o 4 punkty proc. zwiększyła się grupa respondentów uważających, że sytuacja w kraju idzie w złym kierunku. Zmalał też odsetek badanych - o 6 punktów proc. - którzy wskazywali na zadowolenie z zachodzących przemian.

- Szef MON Bogdan Klich poinformował w czwartek, że wojsko jest od wtorku przygotowywane do ewentualnej ewakuacji Polaków z Libii. Dotąd część Polaków wróciła z Trypolisu do kraju rządowym embraerem, według MSZ pozostali mogą być ewakuowani ze stolicy Libii samolotami innych krajów.

- Polacy, którzy zostali w Trypolisie, będą ewakuowani samolotami innych krajów - poinformował w czwartek PAP szef gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych Piotr Paszkowski. Dodał, że z okolic Trypolisu do Polski chce prawdopodobnie wrócić jeszcze kilkadziesiąt osób.

- Operator Telewizji Polskiej Sławomir Wiśniewski, który jako jeden z pierwszych był w Smoleńsku na miejscu tragedii 10 kwietnia, przedstawił w czwartek posłom podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej materiały jakie wówczas nagrał.

- Końcowego raportu z prac komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy należy spodziewać się na przełomie maja i czerwca - powiedział w czwartek jej przewodniczący Ryszard Kalisz (SLD). W marcu przed komisją stanie jeszcze dwóch świadków.

- Rządowy projekt obniżenia składki do OFE może w Sejmie liczyć na poparcie PO i PSL. Przeciw propozycji są PiS i PJN, bo - jak twierdzą - to tylko sposób na załatanie dziury budżetowej. SLD nie wyklucza, że opowie się za inicjatywą rządu, ale pod pewnymi warunkami.

- Klub PO złoży wniosek do komisji etyki poselskiej o ukaranie Ryszarda Terleckiego (PiS) za jego obraźliwe - zdaniem Platformy - zachowanie po środowej projekcji w Sejmie filmu "Czarny czwartek". Terlecki uważa, że nikogo nie obraził.

- Na polecenie Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach Centralne Biuro Śledcze zatrzymało sześciu członków gangu pruszkowskiego. Sprawa dotyczy wymuszeń haraczy i okupów, dokonywanych przed 2000 r.- podały w czwartek policja i prokuratura. Wśród osób, które usłyszały w tym śledztwie zarzuty, są osądzeni już szefowie grupy pruszkowskiej - "Wańka" i "Malizna".

- Agenci CBA zatrzymali dwóch kolejnych warszawskich celników. Mieli oni przyjmować łapówki m.in. za przyspieszanie odpraw celnych importowanych pojazdów. W tej sprawie zatrzymano już 34 osoby.

- Małopolska policja na stronie internetowej opublikowała w czwartek zdjęcia kilku z kilkunastu obrazów i ikon skradzionych z domu Jerzego Nowosielskiego. Artysta zmarł w poniedziałek po południu, do włamania doszło między wtorkowym popołudniem a środą rano.

- W ubiegłym roku do samorządów z terenu powiatu tarnobrzeskiego trafiło ponad 31 mln zł rządowej pomocy na usuwanie skutków ubiegłorocznej powodzi. Pieniądze przeznaczone zostały głównie na odbudowę dróg i mostów.

- Ponad 270 świadczeniodawców z zakresu stomatologii ogólnej z Podkarpacia podpisało z NFZ umowy na opieką dentystyczną. Są to ci lekarze, którzy nie podpisali kontraktów w pierwszym terminie. Umowy zaczną obowiązywać od 1 marca.

- Polsko-hiszpańskie konsorcjum zaprojektuje prawie 64-kilometrowy odcinek autostrady A1 od Tuszyna (Łódzkie) do granicy z województwem śląskim. Wartość kontraktu przekracza 11,6 mln zł.

- Państwowa Inspekcja Pracy wydała w ubiegłym roku 4,9 tys. decyzji o wstrzymaniu prac na budowie. Ogółem skontrolowano ponad 5,7 tys. placow budów. Priorytetem w kontrolach było budownictwo, małe przedsiębiorstwa i przedsiębiorstwa produkcyjne - podaje Inspekcja.

- Tylko niewiele więcej niż co czwarty Polak (27,7 proc.) deklaruje swe zainteresowanie kulturą i sztuką - wynika z sondażu firmy badawczej ARC Rynek i Opinia udostępnionego w czwartek PAP. Pozostałych Polaków - do czego się otwarcie przyznają - kultura nie interesuje.

- Pierwsze grupy Żydów z całego świata przybywają w czwartek do Leżajska (Podkarpackie), aby wziąć udział w uroczystościach z okazji 225. rocznicy śmierci cadyka Elimelecha Weissbluma. Najwięcej chasydów spodziewanych jest w nocy, gdy odbędą się główne uroczystości.

- Ślady najstarszych tężni, wykorzystywanych do warzenia soli, odkryli na terenie Inowrocławia (woj. kujawsko-pomorskie) naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykopaliska wskazują, że najstarsze znane tego typu budowle działały w tym miejscu w II-IV w.

- Lubelska Biblioteka Wirtualna, czyli portal internetowy, na którym udostępniane będą zbiory trzech bibliotek uniwersyteckich oraz bibliotek publicznych Lublina i Zamościa powstanie do 2013 r.

(PAP)

amp/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)