Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 28 stycznia, 17.00
...
28.01.2010 | aktual.: 28.01.2010 17:23
28.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Premier Donald Tusk ogłosił w czwartek, że nie wystartuje w nadchodzących wyborach prezydenckich; zamierza dalej kierować rządem i Platformą Obywatelską. Tusk przekonywał, że najbliższe kilkanaście miesięcy, tak ważnych z punktu widzenia polskiej gospodarki, wymaga stabilności rządu, a w roku kampanii wyborczych rząd musi być "jak skała". Zapewnił, że PO wystawi innego kandydata, który będzie miał szansę wygrać wybory.
- Sekretarz generalny PO, szef klubu Platformy Grzegorz Schetyna powiedział w czwartek, że w ciągu kilku tygodni można się spodziewać rekomendacji zarządu partii w sprawie kandydata Platformy w wyborach prezydenckich. Ostateczną decyzję PO podejmie 16 maja podczas konwencji krajowej - dodał. Jako możliwych kandydatów wymienił Bronisława Komorowskiego i Radosława Sikorskiego.
- Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek ocenił w czwartek w Brukseli, że premier Donald Tusk podjął "słuszną decyzję" o niekandydowaniu w wyborach prezydenckich w 2010 roku i zapewnił, że on sam na pewno nie będzie w nich kandydować.
- Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawą abonamentową z pominięciem przepisów zakwestionowanych przez Trybunał Konstytucyjny - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta.
- Komisja Trójstronna jest podzielona w kwestii przedstawionych przez resort pracy założeń do zmian w systemie emerytalnym. Pracodawcy je krytykują, część związkowców popiera, a część uważa, że powinny być zmodyfikowane. Minister pracy Jolanta Fedak ma jednak nadzieję, że przekona partnerów do swoich racji.
- O gospodarce, turystyce, a także o Partnerstwie Wschodnim i Unii dla Śródziemnomorza rozmawiali w czwartek w Warszawie premierzy Polski i Maroka Donald Tusk i Abbas El Fassi.
- Główne źródła sukcesu to znajomości, nieuczciwe sposoby i własna praca - uważają uczestnicy sondażu TNS OBOP. Najmniejsze znaczenie przypisują talentowi i zdolnościom. Ośrodek spytał respondentów o główne źródła sukcesu, jaki w ostatnich kilkunastu latach odniosło w Polsce wielu ludzi, zajmując wysokie stanowiska, stając się bogatymi i sławnymi.
- Ubiegły rok nie był tak dobry jak 2008 ani w sferze prywatnej, ani dla kraju i świata - deklarują Polacy w najnowszym sondażu CBOS. Rok 2010 rozpoczynają przewidywaniami, że będzie on dobry dla nich osobiście, wyrażane są też nadzieje na poprawę sytuacji w Polsce i na świecie.
- Osiem osób zamarzniętych, ponad 21 tys. odbiorców bez prądu, trudne warunki na drogach, na których zalega błoto pośniegowe i rozjeżdżony śnieg - to efekt intensywnych opadów śniegu i silnego wiatru, które nawiedziły Polskę w ciągu ostatniej doby. Policja apeluje do kierowców o ostrożność i zwracanie uwagi na pieszych.
- Były minister sportu Mirosław Drzewiecki stawił się w czwartek przed sejmową komisją śledczą badającą tzw. aferę hazardową. Według materiałów CBA Drzewiecki oraz były szef klubu PO Zbigniew Chlebowski lobbowali na rzecz biznesmenów z branży hazardowej, przede wszystkim Ryszarda Sobiesiaka. Obaj temu zaprzeczają.
- Przedstawiciele samorządów Katowic i Chorzowa, wojewody i marszałka woj. śląskiego oraz służb ratowniczych złożyli w czwartek kwiaty i zapalili znicze przed obeliskiem, upamiętniającym ofiary katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK) przed czterema laty. W czwartek o godz. 17.15 mijają dokładnie cztery lata od katastrofy hali, która zawaliła się w trakcie wystawy gołębi pocztowych. Pod zawalonym dachem pawilonu zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych. Była to największa katastrofa budowlana w historii Polski; do historii przeszła również akcja ratownicza po zawaleniu hali.
- Nie wszystkie urządzenia elektryczne stosowane w wyrobiskach kopalni "Wujek-Śląsk" działały prawidłowo; niektóre z nich były wadliwe, dochodziło do awarii i przeciążeń - ustalili eksperci, badający przyczyny wrześniowej tragedii w tej kopalni. Zginęło wówczas 20 górników. W czwartek członkowie komisji spotkali się na szóstym posiedzeniu, poświęconym głównie analizie stanu używanych pod ziemią urządzeń elektrycznych i ich możliwemu wpływowi na przebieg katastrofy.
- 120 osób podejrzewanych o posiadanie i rozpowszechnianie w internecie plików z pornografią dziecięcą zatrzymali policjanci podczas ogólnokrajowej akcji pod kryptonimem Roksana - poinformował PAP Karol Jakubowski z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.
- 12 lat więzienia - to nowy tzw. wyrok łączny dla Grzegorza Żemka za aferę Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego oraz oszustwa z Niska i Stalowej Woli z lat 90. Prokurator, który żądał 15 lat, będzie apelował. Obrońca wnosił o 11,5 roku więzienia. Nowy wyrok łączny wydany w czwartek przez Sąd Okręgowy w Warszawie (poprzedni opiewał na 11,5 roku) niewiele zmienia w sytuacji b. dyrektora FOZZ i "bohatera" największej afery III RP. Przebywa on w więzieniu 8 lat i nabył już prawo do warunkowego, przedterminowego zwolnienia, którego jednak sąd odmówił mu w 2009 r.
- Pracownicy zawieszonej od grudnia "Trybuny" otrzymali w czwartek wypowiedzenia. Redaktor naczelny dziennika zapewnia, że nie oznacza to jednak definitywnego końca "Trybuny". Rozmowy z inwestorami wciąż trwają, jeśli się powiodą, wypowiedzenia zostaną wycofane - powiedział PAP Wiesław Dębski. (PAP)
amp/